Поправките в проекта за нов Наказателен кодекс, които се отнасят до културните ценности, наистина може да превърнат в престъпник всеки втори българин. Около това мнение се обединиха пред bTV председателят на Съюза на колекционерите в България проф. Валери Стефанов и зам.-кметът на София Тодор Чобанов.

„При културните ценности се променя ситуацията по неприемлив начин. Инкриминират се много коректни към обществото и държавата граждани”, заяви Чобанов. Според него новият НК въвежда по-усложненна рамка от сегашната и така „пресоляваме манджата”.

Чобанов смята, че авторите на проекта са правни експерти, но не разбират от материята по същество. Зам.-кметът на столицата е убеден съм, че ще има промени в текста между първо и второ четене в парламента. Иначе рискуваме много граждани да пострадат, предупреди Чобанов.

Проф. Стефанов наблегна и на други недостатъци в новите текстове. Какво е културно наследство е описано чрез словосъчетанието културна стойност, а това е тафтология. Освен това, единствено времето е критерий за стойността на дадена веж, а Стефанов подчерета, че има и други показатели.

„Държавата няма логистика, която да поеме целия този поток от артефакти. Това е абсурд, Оруелски сценарий и отвъд него. Не можем да пазим всичко! Трябва да изберем - Ботев или Пишурката. Трябва да има закон за защита на човека. Не може да бъде подлаган на такива санкции. Той е по-ценен от вещта”, коментира проф. Валери Стефанов.

Антиквар се закани пред bTV, че ще нареже старинните вещи, които продава, ако проектът бъде приет в сегашния си вид. Регистрацията на някои стари книги например струва повече от самите книги.

В предвидените промени е записано, че всеки, който държи културна ценност, без да я регистрирал, може да получи присъда до 4 години затвор, ако вещите са три – наказанието скача на 6 години, а глобите са в размер на хиляди левове. Понятието „културна ценност” е записано в Закона за културното наследство и в него влизат не само археология, но и картини над 50 години, антикварни предмети и книги над 100 години.