Шумно рекламираната поправка на наказателния кодекс, която предвижда 3 години затвор за проповядване на радикален ислям, на практика означава само глоба. Това обясни пред bTV единственият прокурор у нас, който е повдигал обвинение за подобна дейност.

Според прокурор Недялка Попова наказанието е силно занижено. 

Преди две години пазарджишкият окръжен съд осъди на глоба 12 имами затова, че проповядват радикален ислям. Те бяха глобени заради членство в нелегалната арабска организация Ал Уакф Ал Ислями за пропаганда срещу държавата и демокрацията и насаждане на конфронтация между различните религиозни общности. Наказание по текстове в Наказателния кодекс от 1968 година.

Въпреки приетия нов текст в Наказателния кодекс за три години затвор обаче, наказанието пак ще е глоба. Според прокурори наказанието от три години определя престъплението като леко.

Текстовете, които упоменават налагане на религията с насилие и визират като престъпни набирането на последователи и средства, също нямат връзка с реалността, смятат обвинителите.

Причината - у нас радикалните идеи се разпространяват с помощта на дарения и средствата не се набират, а се пренасят.

Друга слабост на промените е, че отново не е предвидена наказателна отговорност и за оказване на логистична подкрепа, превеждане, подслоняване на джихадисти през наша територия.

На улица "Васил Левски" в Пазарджик, следствените органи много добре знаят, че има квартира, където са приютявани активисти на „Ислямска държава” на път за Сирия, но това не е наказуемо.

Поправките в наказателния кодекс предстои да бъдат гледан на второ четене в Народното събрание, което означава, че депутатите имат възможност да вземат предвид тези забележки.