Медицинска апаратура за стотици хиляди, стои неизползвана. Техниката се намира в Диагностично-консултативни центрове, но заради проблеми в нормативната уредба не може да влезе в употреба.

Става въпрос за преносими рентгенови апарати. Според данните в портала за обществените поръчки, те са разпределени в 47 от бившите поликлиники.

Общата им стойност е над 10 милиона лева с ДДС - или средно по 220 хиляди за рентген.

Какво ще се случи с техниката?

Поликлиниката в Хасково разполага с три апарата – два стационарни, а отскоро и един мобилен рентген, който обаче дори не е разопакован. Причината - в поликлиниката нямат отделно помещение за техниката. Трябва и да го лицензират по специална процедура, която отнема месеци. А според нормативната уредба – подобен апарат не може да се използва в извън болничната помощ.

Идеята за предоставянето на машините е от лятото на 2021 г. по време на COVID пандемията. Поликлиниките, в които е имало COVID зони са кандидатствали за определена апаратура. В Стара Загора например са поискали ехокардиограф, дефибрилатор и кислородни бутилки.

Д-р Станимир Андонов
Снимка: bTV

„От всичко това получихме само подвижен рентген. Вярно, много модерен – но неприложим за поликлинични условия. Така наречените подвижни рентгени са предназначени за работа в отделения с лежащо болни. В една поликлиника такива няма“, обясни управителят на ДКЦ-I в Стара Загора д-р Станимир Андонов.

В документите към обществената поръчка се вижда, че е имало въпроси как ще бъдат узаконени апаратите. От министерството отговарят, че това не е предмет на поръчката.

По темата работиха: Мария Георгиева, Теодора Христова и Кристина Налбантова

Повече вижте във видеото.