Нови правила за прием и лечение в болниците предлага здравното министерство. Предвижда се нов регламент за формиране на листи на чакащите и отпадане на плащането за придружител на дете.

Според предложенията, ако състоянието на пациента не налага спешния му прием в болница, той да чака затова максимум 2 месеца. Ще получава конкретна дата за приема от лечебното заведение и пореден номер, който ще присъства в публичен регистър.

Заради проблем със сърцето, тази сутрин Петър попада в кардиологичното отделение на столична болница. Доволен е, че е приет веднага.

„На 69 години съм и за пръв път попадам в болница", споделя Алексиев.

Пациентите, чието състояние не налага спешен прием, ще чакат максимум 2 месеца. Болниците ще дават пореден номер на пациента, с който той ще фигурира в списък с чакащите. Списъкът ще е публичен.

Ако някой реши да си плати, за да бъде приет, то това не трябва да нарушава графика за останалите, става ясно от предложенията.

„Първо, за да елиминираме спекулациите и второ, за да могат пациентите да имат гаранцията, че като им е определена датата 3 март, 15.00 часа, те ще бъдат хоспитализирани на 3 март, 15.00 часа", обясни зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков.

Малко преди датата, болницата ще напомня на пациента. Отлагането ще става само при медицински противопоказания, както и ако пациентът междувременно се е подобрил и не се налага лечение.

"Без да има ясни критерии кой може да чака , колко, не трябва да слагаме лекаря на фронтовата линия и той да казва - ще чакаш 3 месеца", каза Андрей Марков, управител на болница в София.

Забранява се допълнителното плащане за престой на придружител на деца до 7 годишна възраст, както и ако са по-големи и имат нужда от допълнителна грижа. Няма да се таксуват и придружителите на хора с увреждания, които не могат да се обслужват сами.

Въвежда се и нова услуга - самостоятелен сестрински пост. Срещу заплащане пациентите ще получават допълнителни индивидуални грижи от медицинска сестра или акушерка.

Предложените промени са на етап обществено обсъждане. След него предстои МС да ги гласува.

Същевременно стана ясно, че Национален рамков договор между лекарите и Здравната каса може да няма. От Лекарския съюз отказват да подпишат споразумението. Мотивът - недостиг от 34 милиона лева във - извънболничния сектор. Окончателното решение на лекарите ще стане ясно следващата седмица.