Нови експертизи трябва да установят самоличността на атентатора от Бургас, съобщи съдебният лекар Галя Милева, направила аутопсията му. Атентатът в Бургас е сред най-смъртоносните, въпреки че жертвите не са много. Това обясни шефът на центъра по травматология в Тел Авив, който е в Бургас, за да предаде опита си на българските си колеги.

Д-р Дрор Софер пристига в Бургас 6 часа след експлозията на летището, за да участва в транспортирането на ранените израелски туристи. „Лекарите в бургаската болница бяха направили точно това, което е трябвало, въпреки липсата им на опит. Действали са инстинктивно, но правилно - отделили са бързо по-тежко ранените, преценили са, че нямат капацитет за всички пострадали”, коментира медикът.

Пет месеца след бомбената експлозия, състоянието на ранените е добро. Опитният хирург определя атентата у нас като малък на фона на десетките в неговата практика.

„Първият ми атентат беше, когато бях по-млад, по-висок и рус. Поправях мотора в гаража си и чух експлозия. Никой не ме беше учил какво да правя. Хукнах към болницата и попаднах в ада - много хора лежаха, други стенеха, бягаха от едно място на друго, беше хаос. Отне ни няколко години, за да развием автоматизирана система. Сега всичко е планирано, за 30 минути можем да помогнем на 150 ранени", разказа д-р Софер.

При сериозни инциденти е добре да има система, която да активира всички институции с едно телефонно обаждане, препоръча израелският лекар. Заместник-председателят на здравната комисия в парламента Галя Милева съобщи, че с излишъка от бюджета на здравното министерство ще бъдат оборудвани отделенията по съдебна медицина в цялата страна.

„Искаме това да бъде един вид коледен подарък на отделенията. Имат нужда от колички, имат нужда от теглилки, има нужда на някои места от капиталови ремонти да се направят", заяви тя. Предвижданата сума е около 250 000 лева.