Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) ще бъдат заменени от две нови комисии, към които хората с увреждания да се обръщат.
Тези, които въпреки увреждането продължат да работят на същото място за същата заплата, няма да получават инвалидна пенсия.
Реформата е дългоочаквана, тъй като сегашната система създава проблеми и за хората с увреждания, и за лекарите в ТЕЛК, и за Националния осигурителен институт (НОИ), чийто разходи за инвалидни пенсии съмнително растат.
Броят на различните лични пенсии за инвалидност, които НОИ изплаща, достигна 900 хил. За сравнение преди 15 години броят е бил близо 324 хил. Разходите за тях през миналата година са били 1,7 млрд. лв., докато преди 15 години са били 245 млн. лв.
Реформата предвижда закриване на ТЕЛК-овете в сегашния им вид. На тяхно място ще заработят два вида нови комисии – едните ще са в болниците и ще издават медицинската експертиза, а другите - в сградите на Осигурителния институт и ще решават какво можем да работим и имаме ли право на пенсия.
С реформата ще се въведат обективни критерии, по които лекарите ще преценяват степента на увреждането.
В комисиите в болниците ще може да работи всеки медик със специалност и достатъчно натрупан стаж. Сега лекарите от ТЕЛК нямат право да работят другаде.
След като лекарите издадат медицинското експертно становище, ще го изпращат по електронен път до другата комисия в съответната сграда на НОИ. Там хората с увреждания ще се явяват лично, за да се прецени как да им се помогне - с работа, помощи, пенсия.
"За нас безспорно ще бъде по-леко, защото няма да взимаме отношение към работното място или към помощните средства", казва началникът на ТЕЛК-Пловдив Райна Ангелова.
Предвижда се обаче хората, които въпреки увреждането продължат да работят на същото място за същата заплата, да нямат право на инвалидна пенсия.
"Би следвало да получават интеграционни добавки и други, за да се социализират и отново да работят, а не да се търси варианта автоматично с отпускане на пенсия", коментира зам.-министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев.
Окончателният вариант на реформата ще бъде внесен в Народното събрание преди лятото.
До дни социалният министър Ивайло Калфин ще даде разяснения за това какво точно ще се случва с хората след като получат медицинското експертно становище, как ще се решава кой от какво има нужда, има ли право на инвалидна пенсия, каква ще е тя.
Предстои предложенията да се обсъждат, а ако всичко върви по план, те ще влязат в сила през 2017 г.