Безпрецедентно - годината започва с две различни минимални заплати у нас. По-ниска за държавните служители и по-висока за останалите.
Причината e липсата на бюджет за 2025 г., в който се посочва минималното възнаграждение за чиновниците. Затова и заплатите им остават със стария, по-нисък размер.
В ситуация сме, в която нямаме приет бюджет за 2025 г., не е удължен и старият.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В последния ден на миналата година - 31 декември, финансовото министерство входира в парламента специален закон за приходите и разходите до приемането на новия бюджет. Този закон обаче тепърва трябва да се гласува.
В тази сложна ситуация, според финансовото министерство, минималната заплата за хората, назначени по Закона за държавния служител, остава на стария размер от 933 лв. до приемането на новия бюджет, тъй като за тях минималната заплата е фиксирана в бюджета.
Всички останали, които са на трудово правоотношение, ще важи новият размер от 1077 лв.
В сложна ситуация са и общините, те не мога да приемат местните си бюджети, преди да е приет държавния и казват, че ще им е трудно сега да изплащат увеличената минимална заплата.
Общините казват, че за януари ще получат пари от държавата в размера, който са получили през януари миналата година. Тогава обаче минималната заплата беше по-ниска.
Плащането на по-високата сега ще е предизвикателство. Това буди притеснение в Албена, която е служител в община Белоградчик.
Обезпокоен е и кметът на Белоградчик. Очаквал е през тази година да получи около 900 000 лева "изравнителна субсидия" от държавата, но в проекта на бюджета субсидия за общината няма.
Причината - по-добра събираемост на данъците през 2024 г., заради което Белоградчик отпада от подпомагането.
"Тоест, ако ние не бяхме правили нищо през тази една година, щяхме сега да си получим държавната помощ от държавата в размер на 900 000 лева и толкова. Вместо това ние сме лишени, с което сме наказани", коментира Боян Минков, кмет на община Белоградчик.
В същото време задълженията на общината са за милиони левове. Местната власт е взела банков заем, с който да ги погаси.
След проведени множество разговори и срещи между Министерството на финансите и община Белоградчик, е поет ангажимент да се търси приемливо решение през настоящата година, предвид създалата се ситуация и икономическото-финансово състояние на общината.
Междувременно до приемането на държавния бюджет общините не могат да приемат местните си, включително и капиталовите си програми.
Местните бюджети се приемат в срок от 25 дни от приемането на държавния.
Дебат има и относно минималната пенсия за стаж и възраст, тъй като нейният размер също се посочва в бюджета. Въпросителната е, след като той не е приет, то колко трябва да е тази пенсия този месец.
Едни експерти казват - колкото януари 2024-а, други - колкото декември 2024-а.
От МФ твърдят, че ще е в размера от декември, който е и по-високият от двата.
Но от НОИ днес отказаха коментар, а изплащането на пенсиите започва на 7 януари.
В същия ден е насрочено и заседание на бюджетната комисия в парламента, на което ще бъде разгледан проектът на финансова рамка за 2025 г. Все още в дневния ред на заседанието не включен предложеният от МФ специален закон, който да уреди периода до приемането на бюджета.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK