Още един вторичен трус е регистриран в 0:59 ч. в България. По данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН земетресението е било с магнтуд 3,8 по скалата на Рихтер. Трусът е продължил около 4-5 секунди.
Според Европейския сеизмологичен център силата е била 4,2 по скалата на Рихтер, докато първоначално нашите сеизмолози обявиха, че е 4.
Учените отново напомнят, че е обяснимо данните за силата на земетресенията от световните сеизмологични институти да са различни. Това не се прави с цел да се крие информация от населението, а зависи от разположението на улавящата трусове научна апаратура. Румънската, гръцката и турската сеизмични системи показват разлики до няколко десети спрямо българските данни.
Епицентърът на нощното земетресение отново е на около 20 км от София и на 5 км от Перник. Трусът е усетен и в Благоевград.
Директорът на Националния институт по геофизика към БАН Николай Милошев заяви за "Тази сутрин", че земетресението е в същия разлом, както останалите от последните две денонощия и е било с магнитуд 4 по скалата на Рихтер. Той добави, че няма данни за пострадали и разрушения. След труса от 1 ч. са последвали няколко микроземетресения.
Той отрече категорично БАН да е дала информация, че предстои силно земетресение. Вчера се появи информация, че може да има трус до 7,5 по Рихтер. Категорично заявявам, че това е затихване, каза Милошев.
Кризисният щаб в Перник е свикан рано тази сутрин. Кметът на града Росица Янакиева обясни, че не е получила информация за разрушения. 14 екипа обходиха сградите, за да преценят къде има нужда от укрепване.
Янакиева се оплака пред "Тази сутрин" от пусканите слухове за предстоящ силен трус в града. По думите й хората в Перник са паникьосани и уплашени. Крайно време е компетентните органи да се намесят и да се сезират, категорична беше тя.
Не сме получили нито един сигнал тази нощ. Все още не се е налагала нашата намеса, добави дежурният в ГД ПБЗН Стойчо Андреев. Началникът на дирекцията Николай Николов уточни, че няма сграда в Перник, която към момента да не става за живеене. Специалните комисии продължават да обикалят пострадалите здания.
Обласният управител на Перник Иво Петров призова местното население да се успокои и да се върне към нормалния си начин на живот.
15 къщи ще бъдат съборени в пернишкото село Дивотино. Хората са евакуирани и ще получат палатки и фургони.
Общо 14 хиляди са проверените сгради в целия регион, в 50 от тях не може да се живее. Много хора вече ремонтират домовете си. Най-пострадалата от обществените сгради е детска градина в Перник.
Десетки вторични, по-слаби трусове последваха земетресението от 5,8 по скалата на Рихтер, разлюляло Западна България в нощта срещу вторник.
До момента са регистрирани над 300 микротруса и няколко по-силни земетресения с магнитут над 3-та степен по скалата на Рихтер.