Почти 2000 заразени с коронавирус и растящ брой пациенти в болници през последното денонощие. Затягане на мерките на национално ниво заради „Омикрон“ засега няма да има.
Засега ще се засили единствено граничният контрол - за влизащите от държави в червената зона, освен сертификат за ваксинация или преболедуване, ще се изисква и отрицателен PCR тест. Обособява се и специален пандемичен комитет.
В София отново отварят изнесените ваксинационни пунктове и ще се следи за носене на маски на обществени места и в градския транспорт, ще се следи и готовността на здравната система.
В момента в столицата свободни са 40 процента от леглата за пациенти без усложнения и 19 на сто от интензивните.
И докато при тези стойности за затваряне не се говори - според математици идеята за локдаун трябва да се съобрази с готовността на здравната система да поеме пациентите от петата вълна.
След празниците д-р Деница Даскалова забелязва скок в броя на пациентите с COVID-19, които се обръщат към нея за консултация. Според нея причините за скока са свързани както със събиранията с много хора на закрито, така и вероятно с циркулиращия в столицата „Омикрон“.
„Звъняха през всичките почивни дни, работила съм и между празниците, също беше пълно“, заяви д-р Деница Даскалова.
Казва, че част от тях са останали извън системата.
„Покрай празниците повечето заболели са с домашни тестове. Освен това, когато един се тества в дома и се разболеят останалите членове, на практика те дори не се тестват и остават в т.нар. скритата заболеваемост“, допълни тя.
За нея най-важното през петата вълна е да сме стъпка преди вируса и мерките да бъдат навременни, а не когато системата вече се е оказала на ръба.
На този етап единствените мерки ще са по-засилен контрол - за спазване на настоящите ограничения и по границите, включително и в столицата, където заболеваемостта е сред най-високите.
„Подготвяме общинските болници, за да сме сигурни, че ще се справят и с тази вълна. Надяваме се, че и на национално ниво, няма да бъдат затваряни училищата”, заяви Йорданка Фандъкова.
Според математика Николай Витанов евентуално ново затваряне трябва да бъде съобразено с натиска върху здравната система.
„Този вариант е доста заразен и може да изпозарази лекарите от Бърза помощ, тези в болниците и други хора, които се занимават с него. Там трябва да се внимава“, казва Витанов.
По предварителни изчисления, базирани на данни от други държави, Витанов не изключва на дневна база да достигнем 10 хиляди заразени.
„Оптимистичният сценарий е на края на вълната, март месец, да сме под 1 милион, а смъртните случаи, които в момента са 31 000, да са под 33 500. Лошият сценарий е да са над това“, допълни Витанов.
Пик очаква в края на януари или началото на февруари.