Въвеждане на данък върху пустеещите земи предложиха две от най-големите браншови организации в земеделието – на производителите и на собствениците на земи. На кръглата маса „Проблеми и перспективи пред земеползването в България" те изтъкнаха тази мярка като единственото адекватно решение на проблема с пустеещите земи.
В дискусията участват представители на държавата и браншови организации, а целта на форума е да постави във фокуса на общественото внимание въпросите на собствеността на земята, нейното стопанисване и ползване, както и повишаването на тяхната ефективност.
Според председателя на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов такъв данък би стимулирал собствениците да вземат решение дали да ползват земите си, дали да ги отдадат под аренда или да се освободят от тях.
„За всички, които не са потърсили земите си, общините да събират данъци за бюджетите си. Така общините ще бъдат подпомогнати и ще спре процесът на обезлюдяване”, посочи Върбанов. Той посочи като положителен резултат комасирано ползване на земеделските земи. С промените в закона е дадена възможност за тези, които се занимават със земеделие, да сключват помежду си споразумения.
Предложението на Върбанов подкрепи и Борислав Петков, председател на Асоциацията на собствениците на земеделски земи. Той подчерта, че трябва да се поеме политическа отговорност по отношение на комасацията, защото в този вид българското земеделие няма перспектива и не може да развие устойчиво ползване на земеделската земя.
След възстановяване на собствеността на земеделската земя средният размер в момента е намалял - до 5,5 дка на имот, посочи земеделският министър Димитър Греков. Това, по думите му, затруднява изключително много управлението на имотите и повишава административните и селскостопански разходи. Уедреното ползване е единственият подход за справяне с проблема, посочи министърът.
Кирил Стоянов, експерт по поземлената реформа в Земеделското ведомство, уточни, че в момента са започнали 1700 процедура за сключване на споразумение на т. нар. бели петна, а землищата в страната са общо 4000.
Министър Греков подчерта, че политиката на министерството е за дългосрочно отдаване на земята под аренда, която при трайните насаждения да бъде до 20 и повече години. Няма законодателни проблеми и за ползване на пустеещи земи. Той каза, че е готов да поеме политическата отговорност за проблемите с комасацията. Греков информира, че до края на май т. г. ще свика експертна група, която да работи по въпроса.