60 842 са карантинираните към 30 март, съобщиха от Министерството на здравеопазването за bTV. Всички над 18 години имат възможност да гласуват с мобилна урна. Днес обаче изтече срокът, в който те можеха да заявят желание в общината.

До този момент, по предварителни данни, в 25 МИР в София 10 мобилни секции ще посетят адресите на хората под карантина. Всяка комисия ще може да обиколи около 25 адреса, където живеят и до 6 души с право на вот.

Във Варна само 70 души са подали заявление, че искат да гласуват. В Пловдив едва 106 души искат да гласуват в дома си. По официални данни на bTV, карантинираните в община Пловдив са 5000.

В Хасково до обяд са подадени  99 заявления за гласуване на хора, поставени под домашна карантина, установи проверката на bTV по общини.

Оказва се, че 4 дни преди изборите още се търсят и доброволци, които да станат членове в мобилните избирателни секции. Защо това се случва в последния момент? 

Интересът към мобилното гласуване се оказа нисък. Най-много са желаещите в София - около 600 души

„Членовете на РИК и СИК са възрастни хора, нормално е, притесняват се, независимо дали са ваксинирани или не. Рисковете да бъдеш в мобилна секция са малки, възможността ти да се заразиш граничи с нула“, заяви Петър Велков.


Оказва се, че няма достатъчно представители от квотите на всички партии, които да отидат при карантинираните. Всеки СИК се състои от 3-ма души и шофьор.


От ГЕРБ и БСП казаха за bTV, че ще излъчат хора, които да осигурят изборния процес.

„Хората се отказват, други се разболяват, но мога да гарантирам, че от името на ГЕРБ ние ще си изпълним своя ангажимент. Ако другите политически сили не положат усилия – тези секции може и да не заработят“, каза Александър Ненков от ГЕРБ.


„Имаме резерви, както с всички други секции, ако се наложи някой се разболее или е под карантина, ако не успеем да го направим, ще лишим гражданите от право да гласуват, което не трябва да се допуска“, заяви Георги Свиленски от БСП.

Има обаче безпартийни доброволци, които искат да помогнат. Посещавали са и преди болни с COVID по домовете им.

„Аз съм бил доброволец във втората вълна, срещал съм се с много болни и това защитно облекло е достатъчно“, обясни доброволецът Станиш Рангелов.

Само в столицата има 70 доброволци към кмета на София, които и в момента са на първа линия в борбата с пандемията.

„Искрено съжалявам, че водим този разговор 4 дни преди изборите. Няма да има принципно проблем да посетят, може би беше редно да ги попитаме дали искат и да има време за реакция“, коментира Ясен Цветков, председател на Националната асоциация на доброволците.

В 25 МИР ще има10 мобилни урни.

„Във всеки един район ще има мобилна секция, в "Люлин" ще са 3 - общо това прави 10 секции“, уточни Валери Цолов – председател на РИК 2 МИР София.


Ще има и COVID секция в Трета градска болница, където има над 100 хоспитализирани, но с право на глас.