Ще заведа дело за клевета, защото се правят опити за намеса на моето име и името на институцията във връзка с евентуални криминални деяния. Това се посочва в цитирана от „Фокус” позиция на министъра на туризма Николина Ангелкова, след като по-рано днес бившият ресорен зам.-министър Бранимир Ботев обяви, че е бил обект на сплашване.
Той свърза случилото се вчера вечерта със свое интервю от преди няколко дни, в което заявил, че „Начинът, по който се управлява туризмът от Ангелкова и хората около нея, предоставя индустрията в ръцете на мутрите”.
„Подобни връзки са абсолютно безпочвени. Не искам да мисля, че това е част от сценарий, но обръщам внимание, че такива послания и сигнали от дестинация България могат да повлияят изключително негативно на българския туризъм“, пише Николина Ангелкова.
"Чудя се да се смея ли... изключително забавно реагирах сутринта, защото реших наистина, че може би е първи април, обаче сме август месец. И е изключително нелепо да се говорят такива меко казано абсурдни твърдения в ефир и това да създава някакви внушения, които сами по себе си граничат със здравия разум", коментира по-късно пред журналисти тя.
НФСБ застанаха зад Ботев
НФСБ призова компетентните органи да разследват освен извършителите, така и евентуални политически и икономически мотиви зад атаката срещу семейството и къщата на Бранимир Ботев. Бившият зам.-министър е член на Съвета по туризма към политическия кабинет на лидера на формацията и вицепремиер Валери Симеонов.
"Несъмнено, г-н Ботев е от малкото експерти, които си позволяват да критикуват конструктивно и публично определени държавни политики в сфера туризъм. Неведнъж той е изразявал съмнения, че забавянето на въвеждането на системата ЕСТИ води до над 5 милиарда загуба за републиканския бюджет, че процедурите за концесиониране на плажовете са непрозрачни, неефективни и водят до окупирането им от дружества, свързани с криминалния свят, че законодателната дейност на държавата в областта на туризма води до прекомерна регулация и излишна концентрация на власт, и т.н.", пише още в прессъобщението.
"Когато гласът на критиците и опозиционерите бъде отнет, държавата рано или късно се превръща в източник на репресия и терор за гражданите", се изтъква в позицията на националистите
Ботев беше част от екипа й до началото на 2015 г. като назначение на Патриотичния фронт, като преди това беше в кабинетите „Орешарски” и „Близнашки”. Ангелкова беше в конфликт с него още от самото начало на съвместната им работа. Срещу работата на Ботев протестираше и туристическият бранш.