„Министерският съвет разисква излъчването на кандидати за еврокомисари. Предложени са две кандидатури, възможност предоставена в писмото на Урсула фон дер Лайен. Двете кандидатури са Даниел Лорер и Илиана Иванова“, каза пред премиерът Николай Денков след извънредното заседание на правителството.
По думите му и двамата кандидати имат много висок експертен опит с много натрупани активи в различни опити. Иванова има повече опит в европейската Сметна палата, Лорер има голям опит в иновациите, бизнеса и като български депутат.
„След гласуването сме с усещането, че представяме двама много достойни кандидати. Оттук нататък ЕК следвайки вътрешните си процедури и правила ще избере един от тях да бъде следващият еврокомисар за България до края на настоящия мандат“, каза Денков.
Даниел Лорер е кандидатурата, която "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" предложи за еврокомисар, а Илиана Иванова е кандидатът на ГЕРБ-СДС за еврокомисар.
"Дивидентът, който трябва да внесе Българският енергиен холдинг (БЕХ) - към дата 6 февруари 2023 г., е 1 милиард и 588 милиона лв. БЕХ публикува публичен отчет, в който посочва, че печалбата за 2022 г. е 1 милиард и 588 милиона лева. 100% дивидент от БЕХ означава той да внесе в хазната 1 милиард и 588 милиона лева, което по никакъв начин не поставя под риск енергетиката. Тогава БЕХ ще остане с няколко милиарда по сметките. На 21 април 2023 г. БЕХ публикува нов отчет. В него е обявена печалба от 640 милиона лева. Тоест, за тези два месеца, счетоводителите на БЕХ, заедно с одиторите му, са открили, че печалбата на БЕХ е била с почти 1 милиард лева по-малка", заяви финансовият министър Асен Василев.
"Този счетоводен срив се дължи на отписване на вземания или преоценка на възможността той да си събере дадени кредити. Голямата част от кредитите, които БЕХ заявява, че няма да може да си събере - 770 милиона лв., са кредити, които той е дал на своите собствени дъщерни компании. Ако се окаже, че компаниите успеят да върнат тези 770 млн. лв. означава, че БЕХ е направил счетоводна загуба, без тя да е реална", изрази притеснение той.
Затова са назначени и две проверки: на АДФИ и на НАП. "Проверка на АДФИ в холдинга, НАП също се е самосезирала, за да види дали няма укриване на печалба и съответно данъци", уточни Василев.
Днес правителството е приело предложеното от служебния кабинет събиране на 100, вместо 50% дивидент от държавните предприятия. Тези пари ще се влеят в държавния бюджет.
От изискването за 100% изплащане на дивидент са изключени болниците, психиатричните заведения, ВиК дружествата, Национална компания "Индустриални зони" и още една от "индустриалните компании, свързани с индустриалните зони".
Асен Василев заяви още, че няма възможност ТОЛ таксите да не бъдат увеличени от 1 юли.