В политиката влезеш ли, дори да излезеш формално – ти искаш да я напуснеш, но тя не те напуска. Ахмед Доган не е напускал политиката. Не мисля, че той ще се върне начело на ДПС. Това каза в предаването „Тази събота” бившият земеделски министър Нихат Кабил.
След критиките на Доган, на Местан му е прилошало, разказа още той:
„В един момент след всички тези критики и констатации, Местан седна на един стол, най-вероятно му е прилошало и някой му подаде чаша вода. Ако говорим за грешките, те са едно на ръка, и до ден днешен мисля, че Местан можеше на два пъти да направи много добри ходове.
Първият път беше на самия момент. Аз, ако бях на негово място, при такава тежка критика по отношение на моето поведение, моят стил и метод на работа в партията пред целия елит на партията, бих си подал оставката на момента с благодарност за доверието, с извинение за грешките, с молба към целия елит до националната конференция да се заработи в един добър тим, като председател в оставка да отвори място за новия председател, който ще го наследи.
Вторият момент – можеше в понеделник, първия работен ден, да свика централното оперативно бюро, където да направи този ход и от там да се тръгне по цялата процедура с брифинги, пресконференции, с обяснение на мотивите”.
Няма практика словото на Доган да се публикува, то беше публикувано, защото се появи информация, която изкривява самото събитие, допълни Кабил.
Странен беше фактът за мен, че се свиква Централен съвет във връзка с последвалите събития и същия ден Местан свиква конференция в Кърджали.
Създателят на структурите на ДПС в днешния им вид, дългогодишен зам.-председател по организационните въпроси – Касим Дал, след като беше изключен – каза: „Аз не знаех какъв Франкенщайн сме създали”. ДПС е конструирана така, че трудно би понесла друг лидер освен Доган, каза Нихат Кабил.
„Не може човек от неговата величина, политическа величина, лична категория, подготовка като цяло, да не остави такъв тежък отпечатък върху партията особено, когато партията е за права и свободи на едно малцинство, на което във времето тези права са потъпкани”.
По въпроса за разцепление в ДПС, Кабил каза, че миналата седмица е участвал в срещите с разширените състави в областните съвети във Велико Търново, Ловеч и Плевен и няма усещане за разцепление. Напрежението е малко по-високо в Кърджали обаче, допълни Кабил.
Ускореният ритъм на политическото време предполага в най-голяма степен в една страна като нашата, която е на кръстопътя на цивилизациите в геостратегическо положение българските политици да водят все по-балансирана политика, както във вътрешен план, така и със съседите.