Папа Франциск получи подарък от католическата общност в България – копие на иконата на Несебърската Света Богородица.
Проверка на bTV обаче установи, че в Несебър икона точно в този вариант не е известна.
От десетките църкви в Несебър през вековете са спасени над 15 икони на Света Богородица, съхраняват се на различни места, според специалистите нито една от тях не е титулувана Несебърска.
Над милион католици по целия свят наблюдаваха молитвата пред така наречената Несебърска Света Богородица.
"От работата на колегата Малин Димов, както видях в интернет, аз мога да съдя, че по скоро това е реплика, това е вариант, но не и точно копие”, каза Митко Иванов, иконописец.
Несебърски икони на Света Богородица има и в Бургаската галерия.
"Става дума за икона, която е подарена от жителите на Несебър на епископ Ронкали, бъдещият папа Йоан 23-ти, а първообразът на подарената от жителите икона води към Атон и Иверонската Богородица или Иверската Богородица", обясни иконописецът.
Към днешна дата жителите на Несебър се молят пред Черната Света Богородица. В музея пазят Богородица Приснодева.
"Като иконография е почти същата, но различията са в детайлите, липсват горе двата ангела, короната е различна и одеждите на Исус Христос също са различни. За тази икона, пред която се моли папата, за нас е все още загадка къде се намира оригиналът на тази икона”, заяви Тодор Марваков, директор на музей "Старинен Несебър".
Хиляди туристи от цял свят се стичат в музея пред иконите на Света Богородица, които са от различни векове. Нито една от тях не е Месемврийска.
"Голяма част от гръцкото население на града напуска града през 1925 година и тази икона да е отнесена заедно с тях”, коментира Марваков.
Предполага се, че Ронкали е видял иконата в църквата „Свети Стефан”, тогава митрополитски център. Историците започват подробно проучване по следите на папската икона.
Дори да не бъде намерен оригиналът на иконата, пред която се моли папа Франциск, Несебър очаква милиони християнски поклонници да потърсят местната Света Богородица.