Заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус публично изрази загриженост за състоянието, в което се намират българските медии.
По този въпрос тя разговаря и с премиера Бойко Борисов. Крус се обяви, че гражданите и журналистите в тази държава имат правото да знаят кои са собствениците на медиите у нас, както и как са финансирани.
Заместник-председателят на еврокомисията Нели Крус, която е и комисар за новите технологии, дойде за участие в технологична конференция под патронажа на премиера. Но освен за достъпа на българите до компютър с интернет, Крус прояви загриженост и по темата какво се случва с българските медии . кои ги притежава, кого отразяват и обслужват, и с какви пари се издържат.
В края на еднодневното си посещение Нели Крус откликна на подписано от български журналисти отворено писмо за публична открита среща с тях.
„Нямам властта да предприема преки действия по много от вашите притеснения, но аз не съм глупава. Изразих това безпокойство и пред премиера днес. Попитах го какво смята за прозрачността на медиите. И той се съгласи с мен, че няма достатъчна прозрачност за медиите както по отношение на собствеността, така и откъде се финансират. И аз го попитах, мога ли да цитирам отговора ви на срещата си с медиите. И двамата сме на едно мнение - че трябва да се предприемат мерки за повишаване на прозрачността”, каза Нели Крус.
Европейската комисия да упражнява пряк мониторинг върху медийната среда в България поискаха от Нели Крус от неправителствената Асоциация на европейските журналисти в България.
Организацията призова Брюксел да провери внимателно и дали средствата от Брюксел и правителството за популяризиране на европейските програми се използват по предназначение или с тях се купува медиен комфорт.
Издателските съюзи пък поискаха от Нели Крус подкрепа за намаляване на ДДС-ставката за вестниците.
На срещата бяха и представители на двата издателска съюза, блогъри и журналисти. Чуха се и различни обвинения кой на чии интереси служи.