България трябва спешно да плати 1 млрд. и 200 млн. лв. на „Атомстройекспорт” за оборудването на АЕЦ „Белене”. Страната ни беше осъдена на международен арбитраж в Женева. Според министъра на енергетиката Теменужка Петкова ако страната ни не плати тези пари, енергийната система ще бъде изложена на риск.

Тази сутрин Министерският съвет прие приектозакон, за отпускането на заем, с който да бъде изплатена сумата за оборудването.

България не може да оспорва решението на арбитража, защото руската страна може да поиска несъстоятелността на НЕК, която стопанисва и други ключови съоръжения.

Политическият спор в парламентарните комисии, които днес одобриха решението, е кой е виновен, за да плати България тази огромна сума – дали правителството, поръчало реакторите или правителството прекратило проекта „Белене”.

Спорен е и въпросът дали парите да бъдат платени веднага, без да се чака разрешение от Европейската комисия или да се трупат още лихви.

Снимка: btvnovinite.bg

Проваленият проект за АЕЦ „Белене” само по арбитражното дело струва 1 млрд. и 200 млн. лв. От тях България признава за дължими 800 млн. за самото оборудване и оспорва начислените лихви. Съдът тепърва ще решава дали те ще отпаднат.

За руските реактори продължават да се трупат дългове, като от лихви за всеки ден просрочие изтичат по 324 хил. лв. Това означава, че до Нова година ще се съберат още 33 млн. лв. само от лихвите.

Снимка: btvnovinite.bg

Експерти и икономисти са единодушни, че парите трябва да се платят. Това би спестило трупането на лихви, но ще генерира нови разходи за данъкоплатците – само транспортирането на оборудването ще струва поне 100 млн. лв., пресмятат експерти.

Съхранението и охраната на ядрен реактор също струват пари.

Ако руската страна-производител не се съгласи с идеите България да продаде реакторите, има реален риск държавата да не си върне парите. Ако подобно съгласие не се постигне, руската страна може да блокира всякаква употреба на реакторите и те да се предадат за скрап.

Докато оборудването стои в активите на НЕК, не е изключено да влезе и в сметките ни за ток.

Анализаторите предупреждават, че това създава и лош прецедент – държавата да покрива дългове на търговски компании, защото на опашката могат да се наредят и болници, и железници и тогава сметката няма да има край.

Отпускането на заема за НЕК е първа точка в дневния ред на парламента утре. За да отпусне държавата подобна сума на търговско дружество, най-напред трябва разрешение от Брюксел, а това може да продължи няколко дни или няколко години.