България може да бъде един добронамерен глас в ЕС по отношение на Турция, но в никакъв случай не в ущърб на нашия интерес. Това заяви в предаването „Тази сутрин” българският посланик в Турция Надежда Нейнски.

Конфликтът между Русия и Турция премина на друго ниво. На практика словесно конфликтът продължава, също така и по отношение на санкциите, които бяха наложени от Русия на Турция. Тя добави, че извън търговските санкции няма санкции в сферата на енергетиката, доставките на газ засега продължават. Не е ясна съдбата на ядрената централа, която се строи от Русия, но не е изрично отпаднала като проект.

Отстрани погледнато се търсят възможности за успокояване на ситуацията, добави Надежда Нейнски.

„Дебатът в България върви от това до каква степен ние можем да се възползваме от ситуацията, до каква степен може да използваме санкциите, които Русия наложи на Турция, за да влезем по-сериозно на турските пазари и да увеличим стокообмена си, до един дебат, който за мен лично не е чужд на българската политика – „турците отново станаха поробители, руснаците освободители”.

Нагнети се политическата лексика в България, което е доста политически примитивно. България има интерес да поддържа добри отношения със съседите си и да търси начини да защитава националните си интереси, коментира посланикът.

По темата за посещението на турския премиер Давуотглу в страната ни, Нейнски каза, че то е било работно и на него и двете страни са опипали почвата, а се очаква по-сериозна среща през април.

„Настроенията бяха доста позитивни и се гледаше напред, търсеха се възможности за развитие в конкретната ситуация. Темата с енергетиката е доминантна и за ЕС, и за региона на Близкия изток. Едно от нещата, които се коментираха, беше свързано с изграждане на интерконектна връзка между България и Турция – става въпрос за азерския газ, който трябва да потече от България. Говори се за високоскоростния влак, който е част от големия проект Пекин – Будапеща”, обясни посланикът.

По въпроса за бежанците, ситуацията към момента изглежда под контрол, заяви Нейнски и допълни, че в момента няма голям приток от мигранти в страната.

Тя съобщи, че е получила уверението от кмета на Истанбул, че е възстановителните работи на желязната църква „Св. Стефан” са в ход.

„Сумата, която ние успяхме да отпуснем е малка, а възстановителните работи са много скъпи. Другото, което самият кмет на Истанбул каза, той е архитект, че и като политик и като човек е изключително заинтересован тя да се възстанови, защото „тя е колкото ваша, толкова и наша”, каза Надежда Нейнски.