Онкоболните останаха отново без лекарства заради забавени търгове в болниците заради недостиг на пари. От 5 години Георги Димитров е с диагноза тумор на шията. Въпреки операциите у нас, заболяването се влошава и мъжът е насочен за лечение в чужбина. За да овладее нарастването на тумора, болният трябва редовно да приема лекарства. сега обаче терапията му е спряна.

Той споделя, че от ноември е на лекарства, на хапчета, за които също е имало проблем с доставката през касата. „От няколко месеца започнах да ги вземам през касата, но се оказа, че това лекарство не действа”. Лекарите предписват друг медикамент, но твърде скъп и все още извън Позитивния лекарствен списък.

„В момента текат търгове, като според представител на вносителя, най-рано в диспансера ще стане след 2 месеца. Дотогава обаче не се знае какво ще стане със състоянието ми. Може да се влоши дотолкова, че да няма нужда вече:, каза Георги.

Онкоболни от североизточна България сигнализират, че в болници и диспансери липсват и медикаменти, плащани от здравната каса. „Търговете се бавят, пациентите обикалят от болница в онкодиспансера. За един пациент със сарком- това е недопустимо”, е позицията на Пенка Георгиева.

Във варненската „Света Марина" търговете са проведени, но медикаментите недостигат, защото касата е намалила 5 пъти прогнозните обеми за болницата.

"Вместо милион и половина лева на месец получаваме 332 хиляди лева за месец. Купили сме само за 15 дни лекарствата за амбулаторно болните- таблетките и очакваме решение от Надзорния съвет предвид това, че ако ги купим лекарствата- 650 хиляди са само таблетките” обясни проф.д-р Жанета Георгиева.

Ръководството на болницата е изпратило писмо до здравните институции и парламента с молба парите за онколекарствата да бъдат сепшно коригирани, за да не се налага да връщат пациенти и да спират лечението им.