„Към момента няма сигнали този парламент да излъчи редовно правителство, но нека дадем време на парламентарните групи, които са по-скоро в дясно, защото профилът на мнозинството по-скоро е такъв“, каза в „120 минути“ експертът по конституционно право и права на човека и депутат доц. Наталия Киселова.
Наталия Киселова е и номинация на „БСП - Обединена левица“ за председател на 51-вото Народно събрание.
„Дали аз ще бъда кандидат или не, това е решение, което ще вземе нашата парламентарна група. Това не е състезание, в което участвам на лично основание. Това е състезание, в което да покажем, че може Народното събрание да изглежда по по-различен начин. Тъй като първата и втората сила не могат да се разберат, ние предлагаме да е някой малко по-малък, за да може това да отвори възможността за конкретни процедури с рамките на парламента“, посочи депутатът.
По думите ѝ ако президентът си върне правомощията да назначава и избира служебния кабинет, това би свалило напрежението по отношение на избора на председател, но в бъдещия парламент.
„В момента всички са се вторачили в председателя на Народното събрание и очакват той да бъде потенциалният кандидат за служебен министър-председател. В момента служебното правителство се формира по определен начин, но не е ясно пред кого отговаря. Тази липса на политическа отговорност доведе и до пасивността в определени случаи, когато имаше данни за натиск върху избиратели и за купуване на гласове“, каза доц. Наталия Киселова.
Според нея няма достатъчно данни за пълно касиране на парламентарните избори и за обявяване на изборния резултат за незаконен. При частичното касиране може да се изключат резултати в отделни секции в отделни райони и това може да промени съотношението между партиите в 51-вия парламент.
„Връщане на „Величие“ в парламента е възможно, но нека не предопределяме, защото бяха извадени конкретни секции. Ако Конституционният съд реши да отвори повече чували, може да се установи, че има повече действителни гласове за други партии и това да повиши 4-процентната бариера. Това че след като е оспорено и тези гласове не им достигат и бъдат прибавени към резултата им не означава, че те ще прескочат бариерата“, обясни Наталия Киселова.
По думите ѝ има данни за няколко типа нарушения на изборите на 27 октомври. Едното от тях е престъпление и по него трябва да им образувани наказателни производства, каза тя.
„През видеонаблюдението видяхме, че членове на секционни комисии попълват бюлетини. Това може да означава, че те или са празни, или биват правено недействителни, като се посочва още едно зачеркване за партия, тъй като виждаме, че се въвеждат в лявата част. Възможно е да са посочили повече гласове за определена партия, но те трябва да съвпадат с броя на гласувалите, така че е възможно бюлетините да са празни и да се попълват“, обясни доц. Киселова.
Целия разговор с Наталия Киселова гледайте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK