Наши и западни хотелиери в люта битка за български персонал преди летния сезон.

Германски мениджъри лично отидоха до Бургас, за да попълнят липсващите си кадри.

Местният туристически бизнес също разчита на трудовата борса в морския град, но понеже не плаща колкото германците, наемането на български работници се оказва все по-трудна задача.

Бедри Мехмед е завършил Колежа по туризъм в Бургас, а Десислава Ненкова - бизнес икономика. И двамата имат опит от курортите у нас и търсят работа навън.   

„Търсим да ни е осигурено жилище, което ще е трудно, защото искаме да останем да живеем там. От там нататък някакви прилични доходи и нормална работа - това търсим", каза Бедри.

 „Там има минимум заплащане за всяка една длъжност. С това заплащане можеш нормално да живееш там, имаш сигурност", заяви и Десислава.

Условията, които предлагат германските хотелиери, ги устройват - 1500 евро стартова заплата, 25 на сто бонус при нощен труд и през уикенда, 50 на сто - по празници.

„Перфектният работник за мен трябва да говори добре немски, да е усмихнат и да му харесва да работи. Останалото идва само", отбелязва Блокат Пания - хотелиер от Германия.

Хотелиерът е дошъл в Бургас за двама работници, колегата му също. Надяват се да попълнят екипа си с обещанието за целогодишна работа. При българските им колеги напливът е много по-малък.

 „Предлагаме предимно позиции за по-млади хора, с някакви езикови познания като цяло”, посочи Константин Костов - управител на заведение.

Заплатата е около 600 лева, а бонусите включват храна, настаняване и напитки по време на работа.

„Местата, които са заявени до момента, са повече в сравнение с миналата година", коментира Живко Янакиев – директор на Бюрото по труда в Бургас.

На един от хотелите например му трябват още 70 работници, за да е готов за сезона.

Очакваният внос на сервитьори и камериерки от Украйна няма да реши недостига.