Визитата на военния министър и износът на нефт предизвикаха напрежение в Народното събрание.

Междувременно два енергийни закона, свързани с работата на „Лукойл Нефтохим“, бяха приети на първо четене. Първият е внесен от ‚Демократична България“, той предлага да се наложи държавен оперативен контрол върху работата на рафинерията у нас. Вторият закон е предложен от ДПС и въвежда забрана за износ на нефт и нефтопродукти.

„С какви задачи и по каква причина министърът на отбраната е в Украйна. Притеснителното е, че научаваме за това посещение от украинските медии. Нека господин премиера да дойде тук и да обясни“, заяви Румен Гечев от БСП.

От „Продължаваме промяната“ обявиха, че не са знаели за визитата в Киев. Повод за втората тема в зала стана идеята на ДПС за забрана на износ на нефтени продукти.

„Предлага се забрана на износа на суров нефт и нефтопродукти, които са обект на дерогацията. Предлага се режим на облагане по ДДС и акции, който да гарантира внасянето в бюджета на дължимите вноски в кратък срок“, заяви Петър Чобанов от ДПС.

„От БСП няма да подкрепим този законопроект. Разбира се, че „Лукойл Нефтохим“ може да работи и с друг петрол, освен руски, но големият въпрос е как ще стигне той до България“, заяви Драгомир Стойнов от БСП.

„Срам ме е, че трябва да изпълняваме директиви и регламенти на откровени глупаци в Брюксел“, каза Стоян Таскалов от „Възраждане“.

„Поздравявам колегите от „Възраждане“ и БСП, че рязко се загрижиха за Украйна, не за „Лукойл“, не за Русия, но за Украйна. Поздравления“, заяви независимият депутат Явор Божанков.

А ГЕРБ и ПП подкрепиха проекта на ДПС.

„Този дебат прилича на дебата за Украйна, защото единственото, което се чува, са политически тези и никакви доказателства, които да ги подкрепят“, заяви Делян Добрев от ГЕРБ.

„Има санкции от ЕС, ние сме член и трябва да приемем дали ще ги изпълняваме, или не“, каза Искрен Митев от ПП

Тепърва депутатите трябва да гласуват още един закон - за установяване на държавен контрол върху „Лукойл“.