Националната агенция по приходите (НАП) поема пълния контрол над хазартния сектор, решиха депутатите с одобрените на второ четене промени в Закона за хазарта.

Управляващите се отказаха от първоначалната си идея Държавната комисия по хазарта да се трансформира от колективен в едноличен орган, който да бъде на пряко подчинение на Министерския съвет и решиха всичко да премине в ръцете на НАП.

Аргументът, е че тя има най-голям капацитет да организира събираемостта на данъците и таксите от този бизнес, както и да осъществява контрол над хазартните обекти, пише БГНЕС.

Изненадващо в зала от „Обединени патриоти“ редактираха и предложението си за драстично увеличение на първоначалния капитал за издаване на нов лиценз, което предизвика недоволството на малки и средни фирми от бранша, излезли на протест срещу новите текстове в закона.

Текстовете предвиждаха за издаването на нов лиценз за казино да бъде необходим капитал от 3 млн. лева, а за зала с игрални автомати – 1 млн. лева. След поправката сумите станаха наполовина – 1,5 млн. и 500 хил. лева.

Въпреки това увеличението остава голямо, тъй като досега за игрална зала са били необходими 7,5 хил. лева.

Депутатите одобриха и текстовете, предвиждащи минимум от 10% от остатъка от постъпленията на Българския спортен тотализатор да бъде заделян за Национален фонд „Култура“, а с парите да се подпомагат българските творци. Подобна правна норма в закона имаше и досега, но тя така и не заработи.

Мнозинството отхвърли предложението на лидера на НФСБ Валери Симеонов и колегите му от „Обединени патриоти“ казина да има единствено в 5-звездните хотели, националните курорти и пограничните райони на страната.