Данъчна проверка на Българския хелзинкски комитет беше назначена от Националната агенция по приходите (НАП). За това съобщиха от самата организация днес.

Това е първата данъчна проверка на БХК от основаването му през 1992 г. Организацията напомня, че през октомври 2013 г. политическа партия ВМРО-БНД информира, че ще подаде сигнал до главния прокурор за “оклеветяване, набеждаване и уронване авторитета на зам.-председателя на ВМРО, Ангел Джамбазки, и на цялата партия от страна на БХК”, както и сигнал до НАП с “искане да се провери кой финансира БХК”

ВМРО отправи тези закани, след като на 4 октомври БХК публично сезира главния прокурор относно деяния на представители на ВМРО и други формации. Няколко часа след сигнала прокуратурата образува досъдебно производство срещу Ангел Джамбазки и “други, засега неизвестни лица”. Производството е висящо. Сигналът на БХК бе за явно подбуждане към извършване на престъпления пред множество хора и подбуждане към дискриминация, насилие и омраза, основани на раса, народност или етническа принадлежност.

Поводът бяха изказвания на Ангел Джамбазки след нападението над Виктория Христова от алжирец. След огласената от ВМРО остра позиция последваха няколко нападения над роми и чужденци у нас.

„Ако наистина данъчната проверка на БХК е по сигнала на ВМРО-БНД - организация, която нееднократно е отричала основни принципи на политическата демокрация и правата на човека, това е недопустимо и граничи с политически тормоз”, казват от БХК на сайта си.

В своята дейност от учредяването си досега БХК не е имал никакви договорни и финансови отношения с ВМРО-БНД, които да биха обосновали техен сигнал до НАП срещу комитета. „Финансовите отчети на организацията се заверяват всяка година от авторитетни одиторски фирми, както изискват и много от нашите донори, освен българският закон, който никога не сме нарушавали. БХК е организация, регистрирана в обществена полза по Закона за юридическите лица с нестопанска цел и всяка година предоставя финансовите си отчети, заедно с копия от одиторските доклади, в Министерството на правосъдието”, казват още от комитета.
През 2013 г. БХК отправи редица остри критики към настоящото правителство и пръв поиска неговата оставка, когато то предложи за председател на ДАНС депутата Делян Пеевски. Впоследствие БХК поиска оставката на председателя на Държавната агенция за бежанците и на правителството във връзка с неговата неспособност да се справи с бежанската криза в България. Понастоящем БХК подпомага няколко десетки жалбоподатели по делата им срещу България пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ).
„Декларираме пълната си готовност да съдействаме на данъчните власти. Заедно с това ще настояваме да получим информация за причините на настоящата проверка и за това, кои други политически партии и неправителствени организации са били обект на подобни проверки през последните години”, категорични са от БХК.