Данъчните тръгнаха на масови проверки по обекти, в които се твърди, че се държат на склад стоки за милиони. Обявявайки, че продукцията не е продадена, а стои като запас, търговците си спестяват плащането на Данък печалба и ДДС. Според НАП така хазната губи милиони.

Снимка: btvnovinite.bg


13 хил. са фирмите, които обявяват сериозни стоки на склад и са на мушката на данъчните. Твърденията са, че имат стока за 8 млрд лв. Ако  дори за половината от тях се окаже, че е продадена, това би означавало че около  800 млн. лв. не са влезли в хазната.

Снимка: btvnovinite.bg

Една от проверяваните фирми има има общо 3 магазина. „В  тези три магазина в момента няма стока за 6 цифрена сума. Няма нито опис на тези стоки – инвентаризационен, нито счетоводни записи, нито компютърни разпечатки. Няма счетоводна следа за тези стоки”, посочи говорителят на НАП Росен Бъчваров.

Снимка: btvnovinite.bg

Така се стига до въпроса, ако стоката съществува само на документи, дали не е продадена. Докато се води, че стоката стои на склад, за нея не се дължи нищо. Когато обаче тя се продаде, търговецът дължи и данък печалба и ДДС.

Хората от магазина се заключиха, за да не им се налага да отговарят на въпросите на нашия екип. Ако си признаят греховете и платят дължимият данък печалба и ДДС, то може да им се размине допълнителната глоба.

Снимка: btvnovinite.bg


Парадоксалното е, че обектът обявава, че няма складови помещения, а на хартия се води, че държи стока за няколко стотин хиляди лева. В момента вървят стотици подобни проверки.