Все по-малко български ученици отпадат преждевременно от образователната система. Процентът им е по-нисък от средния за Европа. Тази положителна тенденция обяви просветният министър Сергей Игнатов в присъствието на премиера.

Двамата връчиха на училищни директори договори за безвъзмездна финансова помощ в размер на близо 11 милиона лева. Средствата отпуска ЕС по оперативни програми за образование и развитие на човешките ресурси.

Игнатов обяви, че влизат в сила и два проекта за разширяване на достъпа до училище вече са в сила два проекта. Единият е „Успех”, който трябва да осмисли свободното време на учениците. Той е на стойност 100 млн. лева и вече е стартирал. Вторият проект е на стойност 177 млн. лева за средищните училища.

От 2009 г. досега се реализира успех за намаляване броя на учениците, които преждевременно напускат училище. Преди три години този процент е 14,7 % на фона на всичките в средното образование над 730 000 ученици. През 2011 г. от процентът е намелен на 12,8 %. Това е благодарение на всички предприети мерки за задържане на младите хора в училище. Средният европейски процент е 13,5 %”, обясни ресорният министър.

Снимка: БГНЕС

Въпреки, че бързаше за заседание на Министерски съвет, Борисов остана на проявата - под натиска на негодуванията, които се чуха в залата след извинението му, че трябва да тръгва. Тогава министър-председателят продължи да раздава договорите, отбелязвайки, че „когато даваме пари, хората са доволни”.

По повод 1 ноември – Денят на народния будител, Игнатов обяви, че във всички български училища ще бъде прочетено слово за Паисий Хилендарски. Причината – утре се отбелязват и 250 години от написването на История Славянобългарска.