Директори на училища и квестори ще носят дисциплинарна отговорност за подменени диктовки на националното външно оценяване по български език и литература за 4. клас, съобщиха от МОН.
В пет училища в страната на учениците не е пуснат изпратеният от образователното министерство аудиофайл, а са диктувани съвсем други текстове. След проверка на всички 57 307 писмени работи на четвъртокласниците са открити около 90 теста, които са с различно съдържание.
Петима квестори от ОУ „Стоян Михайловски“ във Варна са с предупреждение за уволнение. Причината е, че в две от изпитните зали децата са писали отново пробната диктовка, която е била проведена през февруари.
За неосъществен контрол и допуснати нарушения със „забележка“ е наказан директорът на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ във варненското село Старо Оряхово. С дисциплинарни наказания са и четирима членове на училищната изпитна комисия. В учебното заведение са имали проблем с разархивирането на изпратения от МОН аудиофайл с диктовката и без да сигнализират в министерството са ползвали изпратен им от друго училище аудиофайл с друг текст.
В столичното 159. ОУ „Васил Левски“ изпитът в една от залите е проведен с аудиодиктовка на издателство, а не с текста от МОН. Квесторът в залата е с дисциплинарно наказание „забележка“. На директора на училището е наложена финансова санкция.
Диктовката е подменена също основното училище в пловдивското село Богданица и в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит. Там предстоят проверки.
В хода на оценяването на писмените работи са установени също диктовки с почерк, различен от този при отговорите на другите въпроси от теста.
В други случаи диктовката не е пусната от изпратения аудиофайл. Вместо това тя е раздадена на четвъртокласниците на хартиен носител и те са я преписали заедно със знаците за пауза при четене.
Оценката от изпита по български език и литература в 4. клас служи за установяване на индивидуални пропуски и за анализи на резултатите от обучението на училищно и национално равнище.