За въвеждането на финансови санкции за служебни лица, които съветват родители да изоставят деца с увреждания, настояват от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). В международния ден на хората със синдром на Даун сдружението на родителите на деца с това увреждане организира кръгла маса за продължаващото изоставянето на деца с този синдром още в родилните домове.

Оля Коцева е една от многото жени, които имат дете със синдром на Даун. „Имаше акушерки, които тайничко влизаха, пак с добри намерения, да ми обяснят, че от това дете нищо не става, че това дете никога няма да ме познава, че няма да може да говори, че няма да може да ходи, че единственото, което ще прави е да се плези и да стои в един ъгъл”, спомня си тя.

В ситуацията на Оля са били много жени. Някои от тях са изоставяли децата си убедени, че не ги очаква нищо добро.

„Трябва да се забрани деца да се изоставят в домове в България и трябва да има санкции за онези така наречени специалисти, които консултират родители да изоставят детето си в дом, защото се е родило примерно със синдром на Даун”, коментира председателят на ДАЗД Калин Каменов.

В проектозакона са предвидени глоби от 1000 до 5000 лева за служебно лице, което консултира родители да изоставят дете с увреждане. Наказания има и по устава на Българския лекарски съюз (БЛС).

„Ние не сме хора, които ще се скрием от този проблем, ако има такива случаи. Уверявам ви, че ние сме първите, които ще реагираме и няма да спестим абсолютно на никого нищо тогава, когато е виновен”, гарантира главният секретар на БЛС д-р Димитър Ленков.

Синът на Оля – Виктор, вече е на 4 и въпреки твърденията в болницата, не само ходи, но и тича, обува се сам и посещава масова детска градина.

Днес родители на деца със синдром на Даун се събраха, за да разсеят митовете за генетичното заболяване. Като този, че хората със синдрома са умствено изостанали. Някои бяха обули шарени чорапи - символ на днешния ден и на ярките, слънчеви, усмихнати хора със синдром на Даун.