Най-младият български владетел има решаваща роля за Съединението. Какво рискува княз Александър Първи, когато признава народното дело?
По време на Съединението преди 133 години Княз Александър Батенберг се е намирал в Сандрово. Лятната му резиденция край Варна носи неговото име - Сандро. Така на галено започват да го наричат в България след като застава начело на престола.
Батенберг е псевдоним. Князът го избира сам, тъй като не му е разрешено да носи знатната си фамилия.
„Той Хесен-Дармщат и е пряко свързан с много от водещите династии в Европа. Той е забележителен с родството си две руски императрици. Едната е негова леля, другата е негова племенница”, посочи д-р Тодор Чобанов, историк.
Но тъкмо кръвните му връзки му помагат да предприеме голям дипломатически демарш, така че Великите сили да признаят Съединението и да не се пролее кръв. Съединението на Княжество България и Източна Румелия обаче коства трона на княза.
Александър I се оттегля от престола, но остава завинаги свързан с България. Той е единственият български владетел, който е погребан у нас и още преди 100 години признателните потомци му издигат мавзолей в центъра на София.
По традиция софиянци идват на 6 септември в гробницата, за да си припомнят славното минало.