Правителството на премиерът Росен Желязков започва с добра начална подкрепа. Парламентът продължава да е с висока отрицателна оценка за работата си, въпреки че има леко подобрение в последния месец.

Това показват данните от проучване на „Тренд“ по поръчка на „24 часа" за нагласите спрямо основните институции, партии и актуални теми.

Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари 2025 г. чрез пряко интервю „лице в лице“ с таблет сред 1003 души на възраст от 18 г. нагоре.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Регистрираме леко повишаване на оптимистичните нагласи след съставянето на редовно правителство. Оптимизмът превишава песимизма с 6%, като оптимистите за бъдещето на България са 48%, а песимистите – 42%.

Снимка: Изследователски център „Тренд“

Парламентът продължава да е с висока отрицателна оценка за работата си, въпреки че има леко подобрение в последния месец - негативните нагласи спадат с 8% спрямо декември - до 75%, а позитивните се покачват с 4% - до 15%.

Правителството на Росен Желязков стартира със сравнително добра начална подкрепа (32%), като сходни стойности последно са регистрирани в първите месеци на кабинета на Кирил Петков в началото на 2022 г.

Съвсем очаквано – все още е висок делът (29%) на хора, които не могат да определят отношението си спрямо новото правителство.

Снимка: Изследователски център „Тренд“

Над 90% от привържениците на ГЕРБ подкрепят кабинета на Желязков. Сред симпатизантите на БСП положителната оценка е малко над 80%, а две трети от привържениците на „Има такъв народ“ също подкрепят новото правителство.

Оценката за работата на президентската институция също бележи лек ръст, като положителният дял достига 41% в сравнение с 36% в края на миналата година.

В електоралната картина не се регистрира структурна промяна от изборите насам.

ГЕРБ запазват лидерската си позиция с 26.6% от гласуващите. С близки позиции остават ПП-ДБ (13.2%) и Възраждане (13%). На четвърта позиция се нарежда „ДПС-Ново начало“ с 10.3%, следвано от Демокрация, права и свободи (7.1%). Лека ерозия в сравнение с изборния резултат от октомври 2024 г. отчитаме при БСП и ИТН заради участието им в правителството. Социалистите се ползват с подкрепата на 6.9% от гласуващите, а партията на Трифонов с 5.9%. МЕЧ, за сметка на това, бележки лек ръст до 5.6%. „Величие“ запазва нива, които са близки до парламентарната бариера (3.8%).

Социално-икономическата проблематика се явява централна за обществото в началото на 2025 година.

Снимка: Изследователски център „Тренд“

На въпрос кои трябва да са приоритетите на новото правителство, 44% от интервюираните посочват овладяването на повишаването на цените. На второ място с 19% е приемането на бюджет, а на трето са мерките срещу корупцията с 16%. За 6% приоритет трябва да е съдебната реформа, а за 4% - приемането ни в еврозоната.

Икономическата тревожност се потвърждава и от друг индикатор – 83% са притеснени за финансовата стабилност на страната, а само 11% не чувстват притеснение.

Снимка: Изследователски център „Тренд“

Регистрираме ръст на дяловете, че икономическото положение в страната ще се влоши в следващата една година – от 26% през декември до 35% през януари. В същия момент оптимистичните очаквания за икономиката падат до 20%.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK