В турския курорт Бодрум има много българи, но няма пострадали от земетресението. Това заяви посланикът ни в Анкара Надежда Нейнски.
По думите й Бодрум се намира върху скала и земята не е била така податлива на труса. „В лошите неща понякога има и нещо хубаво – приливната вълна е била нощем. През деня има много лодки и е щяло да има повече пострадали, може би дори жертви, ако е станало денем”, коментира тя.
Нейнски добави, че по летищата няма билети, тъй като много хора искат да се върнат.
По повод списъка с 77 българи, които имат забрана да влизат в Турция по подозрения във връзки с терористични организации, Нейнски посочи, че списъкът е много по-голям и най-много хора има от Русия, Франция, Германия и Белгия. Посланикът посочи, че се визират конкретно връзки с ИДИЛ.
Тя допълни, че българското посолство е направило запитване за това кои точно са хората, но нямат отговор. „Теми свързани с националната сигурност са много деликатни. Счита се, че щом е свързано с националната сигурност не изисква допълнителни подробности”, добави Нейнски.
Процесите в Турция са много динамични след опита за преврат. Най-голямата промяна е въвеждането на извънредно положение. Във всяка страна това значи съществена промяна на работата на институциите и ограничаването на граждански права, посочи тя.
Според нея ситуацията в Турция е сложна за коментар, а отношенията между Турция и ЕС има своите пикове и спадове. „Имаше едно замразяване на отношенията, което се счита, че се размрази на срещата на върха на НАТО в Брюксел. Най-важното е да не бъде прекъснат диалога”, категоричен е посланикът.
В момента отношенията София –Анкара са много добри, може да имаме различия, но имаме добър регулярен диалог на различни нива, коментира още тя.
Имаше няколко примера на вмешателство на Турция в българските работи, заяви Нейнски с уточнението, че посланиците могат да са наблюдатели, но не и участници в процесите в страната, в която са акредитирани.
За нас споразумението за бежанците работи, но то е обвързано с темата за визовата либерализация, добави тя.