Над 900 нарушения в училища и детски градини отчете Строителният контрол и поиска сградите да бъдат затворени за ремонт. Ревизията е по разпореждане на министъра на инвестиционното проектиране.

Проверките на ДНСК са продължи два месеца и са съвместни със здравни инспектори и областните дирекции на пожарна безопасност. Специалистите са влезли в общо 3606 обекта, 1833 от които са учебни заведения, а 1757 - детски градини.

Експертите са регистрирали нарушения на строителните норми, като някои от обектите са в предаварийно състояние. От ДНСК отбелязват още, че в много от сградите има пукнатини по стените и плочите, пропадания, провисвания на козирки, течове и други.

Според Строителния контрол, най-опасната сграда е тази в двора на основното училище в село Съдиево. От години рушащата се постройка се използва като склад за дърва и въглища. „Не ни позволяват да влизаме, защото може да падне върху нас, и е опасно”, обясни ученичка от училището.

„Издала съм заповед да не се ходи до сградата, съответно класните ръководители са провели инструктаж с учениците, инструктирала съм и помощния персонал”, обясни директорът Зунка Петрова.

Според Строителните инспектори сградата трябва да се събори. „Тази проверка е превантивна, защото констатираните дефекти в сградите са такива, ако не бъдат отстранени сега могат да доведат до аварии и до застрашаване на живота на децата”, обясни началникът на ДНСК арх. Николай Христов.

В Пловдив има опасна цепнатина по конструкцията на спортното училище. „Тя е в училището по коридора, малка цепка по коридора, която е безопасна за нас, няма опасност от никакъв вид”, казва ученикът Денислав.

Подобен проблем има и в столичното 12-то СОУ. От години директорката Вера Захариева търси пари за ремонт, но без резултат. „Беше значително по-малка и в последно време се разширява по-бързо. Според специалистите не е непосредствено опасна. Означава, че няма да се срути сградата”, обясни директорката.

„Ние помагаме на общините, не ги проверяваме за да ги накажем, а съвместно да отстраним такива неща, които биха причинили аварии и жертви”, категоричен бе началникът на ДНСК арх. Христов.

В срок от един месец опасните сгради трябва да бъдат ремонтирани, в противен случай районите кметове ще отнесат сериозни санкции.

От ДНСК съобщиха, че след проверката са изпратени препоръки до кметовете в общините, където са регистрирани нарушенията, да затворят опасните сгради и до месец да отстранят нарушенията. Срокът тече от близо седмица. Всички кметовете, които разговаряхме твърдят, че все още не са получили предписания.