Над 200 одобрени проекта по Програмата за развитие на селските райони могат да останат нереализирани заради екологични несъответствия. Един от примерите - кандидат-предпримач не може да засади лешникова гора в Странджа, защото екоинспекцията в Бургас преценила, че гората ще пречи на птиците в защитената зона.
С над 20-годишен опит в търговията с ядки, Станислав Нешев решава да развие бизнеса, като произвежда лешници. За целта взема под аренда от община Малко Търново 330 декара земя в землището на село Близнак. Кандидатства и печели проект за засаждане на лешникова гора с капково напояване, но получава отказ от екоинспекцията в Бургас.
„За 3 от парцелите казаха: „Не можете да сеете лешници на тези парцели по простата причина, че това са пасища", разказа той.
Решение на Общинския съвет променя пасищата в ниви. Мотивът е, че в цяла Странджа инвеститори липсват, а след избиването на животните заради шапа животновъдство също няма, за това няма нужда и от пасища. Само в землището на Близнак те са над 2500 декара, а в цялата община - 30 000.
„Общинският съвет е взел решение да промени статута, защото на практика в това землище няма нито един обработваем декар, няма нищо засято и когато е дошъл някой, който е решил да направи нещо, той е приветстван", обясни Петя Станева, началник на отдел „Общинска собственост” – Малко Търново.
„Това е растителен вид, който го има навсякъде в Странджа", казва Станислав Нешев. „Биосертифицирана ще бъде градината, няма да се използват никакви торове, така че няма с какво да навредим на околната среда", гарантира той.
Шефката на екоинспекцията съветва Станислав да входира процедурата втори път. „Те бяха приготвили едно уведомление, в което пишеше: „Нека спорът да го реши Административен съд - Бургас", спомня си мъжът. „Аз ѝ казах: „Ако го решава това нещо съдът при положение, че вие сте компетентният орган, на мен това ми намирисва на страх или на незнание.” Отидох след един час, те го бяха скъсали и вече пуснаха нова процедура", уточнява той.
Два месеца по-късно отговор няма, а Станислав пише жалба до земеделския министър. След като първо се скриха от екипа ни, по-късно от екоинспекцията обясниха, че земите попадат в две защитени зони и предназначението им не може да се променя, дори за лешникови гори.
„Може би е някаква бюрокрация или буквоядство, защото когато дойдоха госпожите от РИОСВ казаха: „Това е Дюнигейт!" Да се сравни там, където се излива бетон с там, където ще се сеят лешници, за мен е просто недопустимо". „Явно господата от РИОСВ се страхуват. Не ги интересува какво означава и най-малката инвестиция, която се прави на нашата територия", коментира Петя Станева.
„Тук никога не е влизало животно в това, което те го водят пасище. Самите растения, които са тук, са някакви трънки, шипки, бодили", допълва Нешев.
Екоексперите чакат отговор от земеделската служба в Малко Търново как точно е променен статутът на земята. В края на годината обаче Станислав ще загуби проекта си, защото тогава свършва и програмният период, а неустойките с фирмите по договора са за хиляди левове. В същото време, община Малко Търново за пореден път ще пита държавата какво прави за обезлюдяващите региони.