Близо 35 хиляди вече са жертвите на коронавируса у нас от началото на пандемията. На този фон - почти 100 доброволци се очаква да влязат в COVID отделенията в цялата страна, след призива на Министерството на здравеопазването.
Най-много са желаещите за София с над 30 кандидатури, следват тези за Стара Загора, Бургас, Плевен, Велико Търново, Благоевград, Варна и Пловдив. Всички останали са с двама или по-малко желаещи.
Най-предпочитани са Военномедицинска академия и „Пирогов“.
Близо 2/3 от доброволците са заявили, че могат да бъдат полезни с компютърните си умения. Общо 48 кандидати за доброволци са посочили, че са студенти, а от тях 29 следват медицина.
Студенти по медицина – Рая в първи, Натали - в четвърти курс, и двете искат да са доброволци. В началото на пандемията през 2020 година Рая вижда репортаж от COVID отделение по телевизията. В този момент решава, че иска да бъде там – като лекар. За Натали медицината е дълг. Прекарва вируса тежко, губи и свои близки в пандемията.
„Много близък човек до мен, моята баба, беше много тежко болна и тя успя да пребори този вирус благодарение на един страхотен човек, ако ме гледа, много му благодаря, искам някой ден да стана като него“, каза Натали Дончева.
„Ако мога с нещо да отменя лекарите, които поредна година живеят в този ужас. Ако мога с нещо да им улесня ежедневието, бих се радвала“, сподели Рая Пакерова.
Част от доброволците ще бъдат разпределени в Алексадровска болница. В отделението с едни от най-тежките случаи, а именно COVID реанимацията, е д-р Олга Шпортко. Заедно със семейството си бяга от напрежението в Украйна през 2015 година, за да влезе в друга битка – тази с коронавируса.
За COVID болни едно от нещата е, че повечето от тях се нуждаят от кислород. Когато мозъкът има кислородно гладуване, човекът може да усеща тревога, промяна в съзнанието, това изисква общуване, психологическа подкрепа.
Придружаване на болния до отделение до рентген, скенера, дезинфекция на помещенията. В реанимация бих казала, че тези болни се нуждаят някой да ги нахрани, да им даде водичка“, разказа д-р Олга Шпортко, специализант по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ "Александровска".
И студентите по медицина, и лекарите са единодушни – помощта на някого в нужда е един от начините за по-щастлив живот.