Над 1 милион лева глоби са отнесли бензиностанциите у нас през 2012 година, заради некачествени и манипулирани горива.
Некачествените горива у нас намаляват - през изминалата година те са били под 3% от всички. През 2011-та делът им беше над 6 на сто, а преди 10 години 20% от горивата бяха некачествени.
„В момента температурата, която е отчетена на апарата е 63,5 градуса, което е съвесем в рамките на изискванията, температурата трябва да е над 55 градуса и горивото е съответстващо", обясни Силвия Симичкова от Контрол на качеството на течните горива.
Въпреки контролът, продължава да има бензиностанции, които разреждат горивата. В дизела са открити по-тежки масла, дори керосин. Бензинът още се разрежда с по-евтини еквиваленти с по-ниско октаново число.
"И може да доведе до счупване и основен ремонт на автомобила. Подобна е ситуацията и при дизеловите автомобили и тази година ние имаме някаолко оплаквания от граждани, при които се е получило такова счупване на автомобила и се е стигнало до основен ремонт", каза Петър Костадинов от Агенция по метрология и технически надзор.
От петролния бранш отдават добрите резултати на силната конкуренция и връзката с НАП, която съвсем ограничи възможностите за разреждане на горивата. Признават обаче, че все още има търговци, които развалят името им пред шофьорите.
Андрей Делчев от Българска петролна асоциаци обясни,че не бива да се зарежда от случайни цистерни, разположени тук и там мобилно, да не се зареждат горива, които са повече от 5-6 стотинки от останалите на пазара.
На фона на десетките протести, заради скъпите горива и през 2012 година България е била европейската страна с най-ниски цени на горивата като единствено Кипър и Полша са ни изпреварвали за кратко. Най-скъп бензинът и дизелът е бил в Италия и Гърция.
Предстои Агенцията по метрология и технически надзор да увеличи дейността и да започнат да контролират пропан бутана и метана, които в момента не подлежат на никакъв контрол за качество. След това тръгват проверки и за твърдите горива за отопление, за да се спрат всички случаи, при които хората си купуват въглища и брикети, а получават пепел.