Точно 20 дни, след като всички парламентарно представени политически сили постигнаха „абсолютен консенсус” за изготвянето на устройствен закон , който трябва да сложи ред в сектор „Сигурност”, шефът на ключовата Национална служба за охрана (НСО) подаде оставка.

Малко след заминаването на Росен Плевнелиев на посещение в САЩ, от пресслужбата му съобщиха, че генерал-лейтенант Димитър Димитров е депозирал рапорта си за напускане пред президента.

Новият ръководител на НСО Тодор Коджейков е дългогодишен охранител на премиера Бойко Борисов. Снимка: НСО

„Ген. Димитров желае да бъде освободен от длъжност и от военна служба по лични причини. Оставката на Димитров е приета от държавния глава. До назначаването на нов директор на Националната служба за охрана длъжността ще изпълнява бригаден генерал Тодор Николаев Коджейков, който в момента е заместник-началник на службата, пише в съобщението на президентската администрация.

Пред bTV Димитров не пожела да отговори дали е бил принуден да подаде оставка. „Нямам право да коментирам, причините са лични, това е всичко, което мога да кажа във връзка с оставката си”, лаконичен бе Димитров.

Политическото съгласие за изготвянето на устройствен закон за НСО и Националната разузнавателна служба (НРС) бе постигнато на първия свикан от Плевнелиев Консултативен съвет по националната сигурност. Тогава президентът в прав текст заяви, че благодарение на консенсуса 22 години след демократичните промени спецслужбите излизат от "сивия сектор".

НРС и НСО по принцип са подчинени на президента и досега работеха без адекватна нормативна регламентация. Въпросът за специални закони за двете служби бе поставян на дневен ред при всеки скандал около тях – а подобни не липсваха.

Преди няколко години уволненият от НСО служител Николай Марков разказа за скандални практики в службата. Той хвърли директни обвинения срещу ръководството на службата и срещу бившия президент Първанов. Марков продължава упорито да твърди, че  знакови престъпници ползват за охрана от служители от НСО, а службата събирала поверителна информация за пазените от нея политици.

Доскорошният директор на НРС, който за кратко бе и съветник на премиера, Кирчо Киров пък стана клиент на прокуратурата заради финансови злоупотреби в разузнаването.

Любопитна подробност е, че преди Димитър Димитров да стане шеф на НСО, държавните охранители бяха ръководени от Румен Миланов, който бе уволнен като шеф на БОРКОР и бе отстранен от всичките си съветнически постове в МС в навечерието на Консултативния съвет по национална сигурност

Законодателните промени, които трябва да регламентират дейността на НСО и НРС, трябва да бъде внесени в парламента до края на тази година и гласувани до април 2013 г. – малко преди изтичането на мандата на Бойко Борисов.

В момента в НСО тече ревизия на Сметната палата.