В 40-градусовите жеги десетки селища са без питейна вода или са застрашени от воден режим. С нарушено водоснабдяване са в градовете Бобошево, Радомир и Омуртаг и в още 65 села в 12 области, което засяга почти 35 хиляди души, показват данните на регионалното министeрство.
Основните причини - намален дебит на водоизточниците, аварии и продължителното засушаване, но и завишеното потребление за поливане и други цели. За всекидневието без вода разказват нашите кореспондентите.
Във Велико Търновско от безводие страдат селищата на четири общини - Павликени, Елена, Сухиндол и Свищов.
Преди 4 години Василена Маринова и съпругът ѝ напускат града и се установяват в свищовското село Българско сливово. От началото на юли са два дни с вода, два дни - без. „От 8 до 8, това не е ток да го пуснеш и той да тръгне. Водата, нищо не потича. Или ще е кална, мътна, силно казано потейна“, казва Василена.
От общо 15 селища в община Свищов, освен Българско Сливово, на режим са още 5 села.
„Вода има, но ние не можем да ги достави до разпределителната мрежа на населеното място. За мен трябва да се направи едно картографиране, трябва да се направят едни зони на България и да се инвестира там, където наистина проблемите с годините не са решени“, казва кметът на Свищов Генчо Генчев.
Виновни за режима са амортизираната ВиК инфраструктура и липсата на достатъчно вода през сухия летен период. Водното дружество чака пари от държавата, а областният има план.
„Заедно с общинското ръководство, заедно с кмета на селото, с представители на ВиК, с общи усилия да организираме някакъв работен план“, казва той.
Вода по десетина минути на ден. Така ни посреща Недялко Станев от добруджанското село Стожер. „Не можем да се изкъпем. Аз докато вляза и пусна водата и тя спира. Бойлерът не смея да го оставям да загрява, защото може да гръмне“, казва той.
Причината е, че няма вода долу в каптажите. Кметът на общината е забранил използването на вода за поливане. Основните водоснабдителни системи в страната са на повече от 50 години, посочиха от регионалното ведомство
„МРРБ търси решения за изграждане на нови водоизточници, за намаляване на загубите на вода във водопроводните мрежи, за ограничаване на нерегламентирано водопотребление, контрол върху използването на водата за поливни цели и други“, посочват от МРРБ.
Дотогава домакинствата на сухо търсят спасение в кладенци и туби.