Официално - край на извънредното положение на 13 май. Това реши парламентът почти единодушно, като законът беше подкрепен и от управляващи, и от опозиция.
Вече извънредна епидемична обстановка ще може да бъде обявявана със заповед на здравния министър и консултации с главния санитарен инспектор.
Опозицията все пак възрази - че извънредната санитарна обстановка е противоконституционна, а в ръцете на здравния министър се концентрира огромна власт.
За управляващите това е необходима мярка, ако ситуацията се влоши.
С промени в Закона за здравето здравният министър ще решава кога е необходима изолация, карантина и дали да обяви извънредна епидемична обстановка.
„Запазване на възможността във всеки един момент, ако не дай си Боже заразата се разпространи с бързи темпове, да има възможност за реакция“, заяви Александър Ненков.
„По отношението на понятието извънредна епидемична обстановка трябва да въведем критерии какво означава и кога е налице тя“, коментира Джевдет Чакъров.
От опозицията възразиха, че част от термините в закона са противоконституционни. И още:
„Няма как да приемем цялата отговорност за последващите противоепидемични мерки върху главата на г-н Ананиев и на санитарен инспектор“, заяви Георги Михайлов.
Останалите партии също подкрепиха принципно закона, но поискаха между първо и второ четене прецизиране на текстовете.
„В този закон има откровени недомислици, които няма как да минат на второ четене, но както мъдрите хора казват - началото е половината“, каза Пламен Христов.
„Повече от 10 процента от заболелите са медицински персонал, нещо куца в системата на противоепидемичните мерки“, смята Калин Поповски.
Така политическите и правните спорове по конкретните текстове останаха за другата седмица.
Чрез новите текстове се предвижда ползваният през 2020 г. неплатен отпуск до 60 работни дни да се зачита за трудов и осигурителен стаж.
С цел избягване на събирането на едно място на големи групи ученици се предлага през учебната 2019/2020 г. да не се провежда национално външно оценяване в края на IV и Х клас, а степента на постигане на компетентностите за съответния етап да се установи след началото на учебната 2020/2021 г.
Законът ще бъде окончателно приет на второ четене във вторник, 12 май, а от 14 май парламентът възобновява нормалната си работа, макар и при по-строги санитарни мерки.