Новата власт е напът, но възможно ли е външнополитически обстоятелства да я изправят пред трудности и предизвикателства?
В момент когато у нас започва процедурата по сформиране на правителство двама световни лидери призоваха Русия да изтегли войските си, концентрирани по границата с Украйна.
„Според мен това, което трябва да търси България - решаване на всички конфликти без военна сила. Много инициативи може да има в това отношение - черноморската ни политика беше първата, когато влязохме в ЕС, когато българска инициатива - Черноморската синергия - стана европейска политика, така че има какво да предложим“, смята бившият външен министър Ивайло Калфин.
„Турция включително продава дронове за бойна употреба на Украйна, тя ще иска да защитава татарското население в Украйна, въобще България винаги е в неловка ситуация, когато Русия и Турция са от различни страни в един конфликт. Мисля, че за съжаление, политика на снишаване просто няма да изиграе достатъчна роля. България първо трябва да е много добре информирана какво се случва и второ трябва наистина да участва активно в това, което се говори както в ЕС, така и в НАТО“, казва директорът на софийския офис на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева.
Възможно ли е напрежението в Черноморския регион да окаже натиск и върху вътрешно-политически живот у нас?
„Руското влияние в България отива отвъд службите, защото същинските канали на влияние стигат до върховете на политическите партии в България и там е основният проблем“, смята Чернева.
Решаващи ли се личните контакти в дипломацията при смяната на властта?
„Личните контакти са много важни и полезни в международните отношения, само че в демократичните страни се сменят винаги участниците – било на равнище министри, премиери, президенти. Така че хубаво е всеки да изгради лични отношения, но от него не зависят крайните решения и през него не се гледа на страната“, казва Ивайло Калфин.
Според експертите ще са нужни време и усилия и по темата за еврочленството на Северна Македония.
„Една критична маса да се създаде от споразумения, от сделки, въобще съгласия с представители на Северна Македония, така че България да има достатъчно основания да каже, че може да вдигне своите резерви“, казва Весела Чернева.
А в Скопие очакват, че новата власт ще отмени ветото върху старта на европреговорите, което правителството на Борисов наложи в края на миналата година.