На 18 януари всяка година се празнува Атанасовден. Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството.

И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на Свети Антоний и става архиепископ на Александрия. Поддръжник на официалната ортодоксална църква, той на няколко пъти е изпращан в изгнание. Умира на 76-годишна възраст на днешния ден през 376 г. сл.н.е.

Според народните поверия, св. Атанасий е покровител на зимата, снега и студа. Вярва се също, че зимният Св. Атанас си съблича кожуха, за да дойде лятото, а летния Св. Атанас го облича, за да дойде зимата.

Атанасовден, както и Антоновден, се празнува също и като празник на ковачи, железари, ножари и налбанти. Празникът се чества и за умилостивяване на болестите. Пекат се питки, които се надупчват с вилица, за да не се надупчат децата от шарка. По традиция трапезата включва пиле, приготвено с ориз, което се раздава на близки и съседи за здраве.

На този ден именници са Атанас, Атанаска, Наско, Насо, Нася.