Днес мюсюлманите празнуват Рамазан Байрам. Празникът продължава три дни, като през това време вярващите посрещат гости, искат прошка и черпят с баклава.
Утрото на свещеният празник започва с тържествена молитва. Мъжете отиват на джамия. На Рамазан Байрам вярващите целуват ръка на по-възрастните и молят за тяхното опрощение.
Този ден мюсюлманите споделят с хората които обичат. Семейство Йелмаз от хасковското село Винево посреща близки от Турция. На трапезата задължително има баклава, пие се сладък чай и лимонада.
„Дъщерите ми си идват за Байряма, чакам ги с нетърпение - да сме заедно, да ядем, да пием, да се веселим,” обясни Шукрие Йелмаз.
Празникът, известен още като Шекер Байрам, е предхождан от строг едномесечен пост и молитви. Вярва се, че който е спазвал традицията и е бил смирен, ще се превърне в ангел. Въпреки че у нас денят не е официален празник, повечето мюсюлмани днес не ходят на работа.
С молитва за мир, опрощение на греховете и призив за подпомагане на бедните тази сутрин мюфтията Бейхан Мехмед в Кърджали оповести свещения мюсюлмански празник Рамазан байрам пред стотиците богомолци, изпълнили джамията и двора й.
За тържествения намаз от столицата бе пристигнал и председателят на Висшия духовен съвет на мюсюлманите в България Шабанали Ахмед
Кметът Хасан Азис и мюфтията, местни депутати и управленци се отправиха на байрамско кафе и баклави в близката до полицейската дирекция сладкарница, а по традиция към групата се присъедини енорийският свещеник Петър Гарена.
През трите празнични дни фамилиите се събират на обилни гощавки, завършващи със сочни баклави и реванета, младите посещават родители и близки, и с ритуално целуване на ръка искат прошка. След 70 дни мюсюлманите у нас и по света ще посрещнат следващия си свещен празник Курбан байрам, когато се принасят в жертва овце и телета, а по-голямата част от месото им се дарява на бедните.