Клип, заснет в Съдебната палата, стана повод за разгорещени дискусии в социалните мрежи - поругано ли е българското правосъдие? Става въпрос за рап парче на изпълнителя Alek Sandar.

Във видеото се вижда как полуголи момичета, деца и момчета с оръжия танцуват пред различни съдебни символи. А в самата песен се пее за "билката" с призиви за легализация.

Палатата, която е символ на българското правосъдие и архитектурен паметник, се управлява от председателя на ВКС Лозан Панов. Оттам обясниха за bTV, че в момента се извършва проверка по обстоятелствата и разрешението за заснемане на клипа. Това е станало през февруари.

Снимка: btvnovinite.bg

Изпълнителят коментира, че до скандала се е стигнало след "вътрешна война" между магистрати и той не иска да бъде замесван.

„Всичко е минало през филтри и е съгласувано с юристи. В ситуацията това не е Съдебната палата, а е използвана кооперацията, сградата, но не се представлява Съдебната палата никъде в този клип. Това е наполовина истинско помещение, а другата част е анимирана“, каза пред bTV изпълнителят.

Снимка: btvnovinite.bg

Продуцентът на клипа Пламен Митев уточни, че ръководството на Съдебната палата са били запознати какъв клип ще се снима, защото са подписали договор. А режисьорът на видеото Радостин Събев - Шошо посочи, че са избрали сградата, защото напомня на банка от американските продукции.

Справка в протоколите на Висшия съдебен съвет показва, че през 2018 г. е взето решение за  сключване на договори за заснемане на филмови продукции или клипове. "Против" гласува тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров.

Снимка: btvnovinite.bg

Съдебната палата с нейната историческа стойност и може би значение за определени филмови продукции, съдебните палати не са място, на което да се снимат филми, клипове и каквито и да било други неща…", аргументира се тогавашният обвинител номер едно.

От Правосъдното министерство, което също назначи проверка, обясниха, че детайлите по заснемането на клипа са предмет на договорни отношения между двете страни. 

Снимка: btvnovinite.bg

"Участниците в снимките, общо 16 души, са били допуснати в сградата от служителите на ГДО след писмо от началника на отдел "Управление на собствеността" при ВКС. (…) Всички останали действия по видео заснемането в Съдебната палата-София са предмет на договорните отношения между продуцента и ВКС", допълват от ресорното министерство.

От Агенцията за закрила на детето пък са образували проверка заради текста и съдържанието на видеото, в което участват деца.