Музейните работници се готвят за протест. Причините за крайната им мярка са унизително ниското, според тях, заплащане на труда им и подценяването на професията им.
Само с 40 лв. повече от минималната работна заплата е стартовото възнаграждение за младите музейни работници. Има хора, които взимат и под 290 лв. Това са т.нар. информатори - хората, които се грижат посетителите да не пипат експонатите и ги насочват, ако имат въпроси. Между 360 и 420 лв. пък взимат голяма част от уредниците и реставраторите, които имат над 20 години трудов стаж.
Главният уредник в отдел „Археология” в НИМ Любава Георгиева обясни, че правителството е осигурило значително финансиране за културно-историчското наследство. Парите отивали основно за реставрация и консервация, но много малка част за самите работници.
В Министерството на културата отговориха, че са запознати с проблема. От ведомството изтъкнаха, че са правени опити за увеличаване на заплатите в музеите. Зам.-министърът Георги Стоев обясни, че са поискали това и за бюджета за следващата година.
За момента не е ясно какво увеличение е поискано, както и дали ще бъде одобрено от финансовото ведомство. Ясно е само, че повишение на възнаграждението музейните работници може да имат най-рано през следващата година.
Заплатите са ниски и в регионалните и общинските музеи в страната. Техните бюджети обаче се определят от кметствата.