В момента се работи по инфраструктурни проекти с обща дължина над 1100 км и на стойност над 1,5 млрд. лв. Това обяви министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева по време на представянето на отчета на ведомството й.
Продължава изграждането на магистрали и скоростни пътища, но специално внимание ще се обърне на пътищата втори и трети клас, занемарени с години, обеща Терзиева и допълни, че по тази причина ще продължи финансирането и с национален бюджет и по оперативната програма „Региони в растеж", която разполага с около 170 млн. евро.
35% от пътната мрежа у нас е в много лошо състояние. Има шосета, неремонтирани от десетилетия. Магистралите не са приоритет, но няма да се пренебрегват. Първият завършен аутобан у нас е най-използван. 40 км. от Тракия ще се преасфалтират изцяло догодина - участъкът между прохода Троянови врата и Пазарджик, както и първите 4-5 километра след София. Продължава строителството на магистралите Струма, която трябва да напредне с 15 километра, и Хемус, която ще се строи около Шумен.
Това са само част от плановете на Регионалното министерство за 2014-та. В тях влиза и една иновативна идея - да се отпускат пари на общини или организации, които искат да развиват природни и културни забележителности.
Стобските прирамиди са сред безспорните природни чудеса на България. Привличат около 6 хиляди души годишно, но според местния туристически център потенциалът им е много по-голям. Тук биха инвестирали пари в инфраструктура и обезопасяване.
"Мисля, че има още какво да се желае. Да се оправи пътят, особено около долната екопътека, защото е много лош и трудно се достига с кола", посочи Стефка Спасова, Туристически център - Стобски пирамиди.
Всъщност идеята е всяко място с интересна природна или културна забележителност, да може да се разработи. За целта ще се отпускат кредити с ниски лихви, които ще могат да теглят общини, религиозни общности и неправителствени организации, които да облагородяват и рекламират места с потенциал за туристически атракции.
"Имаме доста голям списък с културно-историческо наследство. Общата сума за следващия програмен период ще бъде около 110 милиона евро", коментира регионалният министър Десислава Терзиева.
На път е да се оберат и първите плодове от мащабната програма за саниране. Европейското финансиране остава 75% от общия бюджет, одобрените оферти са близо 200, а вече са подбрани строителите за първите сгради. "И догодина живот и здраве ще имаме първите две санирани сгради в изпълнение на проекта", добави Терзиева.
Разработена е и стратегия за справяне с безводието - няколко милиона лева ще бъдат инвестирани в довършването, укрепването и строителството на язовири, които да сложат край на водния режим в над 230 населени места у нас.
Като обобщение можем да кажем, че политиката на строителното министерство за следващите години ще бъде към развитие на по-изостаналите региони. По думите на регионалния министър в България има градове, в които не е инвестирано от повече от 20 години и е задача на държавата да намали различията между регионите.