Може ли купеният вот да е фактор при ниска избирателна активност. И дали тя наистина ще е толкова ниска. Коментират политологът и експерт по изборни системи Даниел Стефанов о журналистът Тони Николов.

„Купеният вот на изборите до момента не е оказвал влияние за изхода от изборите, защото първо неговото количество не е толкова голямо, обемът не е толкова голям и освен това той се разпределя към различни партии. На тези избори имаме няколко проблема. Първият е ниската избирателна активност, която вероятно няма да е толкова ниска, както очаквахме. Второ - има подозрение, че има нещо като монополизиране на купения вот в един център“, каза политологът и експерт по изборни системи Даниел Стефанов.

„Аз си спомням изборите в началото на 90-те и на първите избори участваха 6 333 000 души, колкото в момента са въобще българите. От 90% участие имахме по 80 по 70%. Това бе началото и сега  стигнахме на тези резултати. Така че да имаш граждански дълг, това е имаш отговорност пред страната. Може ли с купения вот всъщност ние имаме цяла една парламентарна група в Народното събрание. Истината е, че оценките за закупения вот са различни - те варират от 100 000 до 200 000 някой. Въпросът е дали с 80-100 хиляди ще се влезе в парламент и въпросът дали тези 80-100 000 отиват на едно място. Досега те никога не са отивали на едно място“, обясни журналистът Тони Николов.

Вижте още във видеото. 

 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK