Девет вековни дървета са защитени от днес. Те не могат да бъдат изкоренявани, сечени или кастрени, каза екоминистърът Росица Карамфилова. Три от тях са от вида източен чинар (Platanus orientalis). Две от дърветата са открити в землището на град Асеновград, по предложение на Община Асеновград.

Те са на приблизителна възраст 200 години, с височина около 19 м и обиколка на стъблата над 5,10 м. Третото дърво се намира в землището на село Свирачи, община Ивайловград. То е на приблизителна възраст 180 години, с височина около 18 м, обиколка на стъблото 5,13 м.

Обявено за защитено е и вековно дърво от вида сребролистна липа (Tilia tomentosa), на приблизителна възраст 120 години, с височина около 18 м и обиколка на стъблото 2,70 м. То се намира в землището на село Царски извор, община Стражица, съобщават още от МОСВ.

В заповедта на министъра е включено и вековно дърво от вида цер (Quercus cerris) в землището на село Малко Брягово, община Маджарово. То е на приблизителна възраст 290 години, с височина 14 м и обиколка на стъблото 2,93 м. Предложението за обявяването му е постъпило от Асоциацията на парковете в България.

Вековно дърво от вида обикновен бук (Fagus sylvatica) е обявено по предложение на Държавно горско стопанство - Троян. То е на приблизителна възраст 250 години, с височина около 22 м, обиколка на стъблото 3,20 м и се намира в землището на село Бели Осъм, община Троян.

В землището на село Козаревец, община Стара Загора, по предложение на кметския наместник е обявено вековно дърво от вида летен дъб (Quercus robur) – на приблизителна възраст 200 години, с височина около 25 м и обиколка на стъблото 3,60 м.

По предложение на Държавно горско стопанство - Черни Осъм, са обявени две вековни дървета, които са на възраст над 100 години и се намират в землището на село Черни Осъм, община Троян. Едното е от вида планински ясен (Fraxinus excelsior), с височина около 30 м и обиколка на стъблото 3,40 м, а другото – от вида явор (Acer pseudoplatanus), с височина около 26 м и обиколка на стъблото 4 м.

С обявяването на деветте дървета за защитени се забранява изкореняването, отсичането, кастренето, чупенето на клони, нараняването на стъблата и всякакви други действия, които биха довели до унищожаване, увреждане или влошаване на физиологичното състояние на дърветата.