Неверни и подвеждащи изявления  се разпространяват в публичното пространство относно равнопоставеността на половете в Българската армия. Това се казва в позиция на  Министерството на отбраната, изпратена до медиите.

„Насаждането на неверни и спекулативни внушения за дискриминация относно правата на жените военнослужещи в Българската армия слага петно върху близо 30-годишните усилия за утвърждаването на демократичните ценности не само в контекста на равнопоставеността и равните права, но и в налагането на равните възможности за развитие и растеж в кариерата и за двата пола“, се казва в позицията на военното ни ведомство.

Според МО това „крие риск за провокиране на опасни настроения, застрашаващи с години отстояваната равнопоставеност на половете в Българската армия“.

В документа никъде не се посочва кой е източникът на тези неверни твърдения и какъв е поводът за позицията, но в ефира на bTV при гостуването ѝ в „Тази събота“ на 30 октомври кандидат-президента полковник Невяна Митева коментира ситуацията със жените военнослужещи в Българската армия.

В предаването полковник Митева заяви, че  като председател , че се е "сблъсквала с много ситуации в моята военна кариера, с дистанция на времето могат да се определят като дискриминация“. Тя сподели, че „едва на третата година ме допуснаха до приемни изпити във Военната академия, но това ме стимулира допълнително“.

Като председател на Сдружението на жените военнослужещи Митева коментира, че според нея скоро ще има жени пилоти в изтребителната ни авиация. По думите ѝ досега само две жени са били приети в изтребителна ескадрила в база „Граф Игнатиево“, но след това са се отказали.

"Това е техен личен избор, но зад този личен избор понякога се крият зрънца съмнения дали наистина са били добре приети в мъжкия колектив на авиобаза "Граф Игнатиево", коментира Митева.

„В Министерството на отбраната и Българската армия служат стотици жени военнослужещи, израснали с много труд и усилия през всички нива на военната йерархия. Сред тях вече има и старши офицери, преминали през всички образователни изисквания за кариерното им израстване – от висше военно училище, през обучение във Факултет „Командно-щабен” до Стратегическия курс на ВА "Г.С.Раковски". Във Военновъздушните ни сили служат и жени пилоти, които никой не е ограничавал в решението им кой вид военна авиация да изберат“, заявяват в своята позиция от МО.

„Днес в Българската армия жените военнослужещи се ползват с всички права, с които се ползват и колегите им мъже. Равните права на жените и мъжете военнослужещи са уредени както със Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ), поднормативните актове към него, така и с Класификатора на длъжностите на военнослужещите в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Няма никакви ограничения за заемането на каквато и да е длъжност по полов признак. Няма подобни ограничения и в наредбите за условията и реда за приемане на курсанти във висшите военни училища. Не е отказвано и обучение във Военна академия „Г.С. Раковски“ по полов признак и категорично заявяваме, че такива твърдения са абсолютна неистина. Отказите се базират единствено на законови пречки, каквато например е липсата на диплома от завършено висше военно училище“, пише още в позицията.

Според военното ни министерство „по темповете си на развитие и съдържание статутът на българските жени военнослужещи не се отличава от законодателството и практиката в страните от Европейския съюз и НАТО. Жените са равнопоставени на мъжете при упражняване на професията на военнослужещ“ и „присъствието на жени в армейския строй отдавна не се приема като явление, будещо сензация“.

„Жените военнослужещи са категорично против прилагането на т.нар. положителна дискриминация, изразяваща се в ненужно толериране и покровителстване, които пречат на истинската им професионална реализация и кадрово израстване“, се казва още в позицията.