За част от многото желаещи българи да приютят непознати за тях украинци разказват Бесте Сабри и кореспондентите ни в страната. Хирург и анестезиолог в Украйна, Олга и Оксана пристигат във Варна, за да оставят децата си на сигурно място - при близки.

Предстои им раздяла. Лекарките събират медикаменти, за да се върнат в Украйна и да изпълнят дълга си.

"Сърцето ми се къса, като знам, че близките ни страдат, че нашите колеги се нуждаят от помощ", сподели Олга Витколовская.

Едно семейство от Сливница е готово да посрещне до три семейства от Украйна.

Нели Георгиева и децата й отваря вратите на дома си за украинците, макар и да са напълно непознати.

„Като родител, искаш първото нещо да спасиш децата си. От друга страна - искаш да защитиш родината си“, каза Нели Георгиева.

В хитринското село Върбак къщата на Милена Русева също е отворена за бежанците от Украйна. Там могат да се настанят поне 6 души.

„Хора в нужда, с малки деца, семейства, които са останали без покрив просто без да се замисля ще го направя“, каза Милена Русева.


Зорница вече е настанила десетки хора в имота си. Споделя, че бежанците трудно са стигнали до нея, въпреки осигурения транспорт.  

„Хората са уплашени, търсят подслон, стоят и чакат приветливи, лъчезарни момчета и те се страхуват да се качат в колата", заяви Зорница Петкова.


Иван Цанов е приютил 17 души, от които 7 деца, но трудно се справя с разходите за ток. 

"Защо?! Вие не бихте ли го направили? Хората са в беда, война е. Обадиха ми се, дойдоха на вратата. Като дойдат – как?! Не може да не им помогнеш“, казва Иван Цанов.


А в Кюстендил роми и българи организират пункт за дарения за бежанците от Украйна. Читалището в ромския кв. ''Изток" е готово да приеме 50 бежанци.

„Имаме на 50 метра училище, на 20 метра е детската градина, в самия квартал има минерална баня, собственикът е готов два пъти в седмицата да предостави банята за бежанци тук. Храната ще се осигури от жителите на квартала“, разказа доброволецът Стефан Лазаров.