Възрастни хора в Бургас станаха жертви на нов вид измама – обир от мними чужденци. Мошениците - добре облечени мъж и жена, се представят за унгарци в беда и успяват да отмъкнат последните спестявания на доверчивите старци.
Луксозен автомобил с чужда регистрация, елегантни дрехи, долари в брой - това е само част от реквизита на двойката мошеници. Историята им е винаги една - техен близък се нуждае от спешна операция, а те нямат български пари, за да платят на лекаря. За жертви избират възрастни хора, които спират уж случайно.
Измаменият Владимир Николов разказва, че жената била сгушена до вратата и го извикала да дойде. „Почнаха да ме баламосват - че болен човек, че щели да го оперират, трябва да платят 500 лева. Да ни дадеш 500 лева, ще ти дадем долари, казаха. Показваха пари, ама какви са, аз не им разбирам. Откъде да ги разбирам?!”, пита възрастният мъж.
Мошениците молят стареца да се качи в колата, за да ги упъти до болницата. По пътя предлагат и офертата - нямат време да обменят в чейнджбюро, затова ако той има спестени пари, да направят размяна.
„Много щедро показват на възрастния човек мъжко портмоне, което е изпълнено с доларови банкноти. Курсът, който дават чужденците, е също доста изгоден за възрастните хора - курс 1 към 1, като всъщност срещу един лев те ще получат един долар, което по никакъв начин не ги усъмнява” разказа говорителят на Областната дирекция на МВР в Бургас Цветелина Рандева.
Без да се усъмни, като другите жертви, и дядо Владимир кани измамниците в дома си. „Колата им хубава и мъжът една чантичка носи, черна... И като каза, че е адвокат, така някак си по-спокойно работех, а той хайдушки адвокат, български. Ей сега, ако ми е тука, аз ще му кажа как е адвокат!”, оплаква се възрастния мъж.
„Мъчеха се да говорят на руско-български, такова смесено, ама те си били българи, чисти почти, ама ние им се вързахме”, признава Владимир Николов.
В замяна на 2200 лева, ловките мошеници оставят стария човек с чантичка, пълна вместо с долари, с носни кърпички. Измъкват се бързо под предлог, че ще го чакат в колата, за да отидат заедно до болницата.
„Мъжът и жената са облечени в много хубави дрехи, жената е с широкопола шапка, мъжът понякога се е движел и с бастунче, вдъхват респект и дават вид на разполагащи с доста големи парични суми”, обясни говорителката на полицията. Тя подчерта, че това не е типичният вид телефонна измама, а по-скоро измама очи в очи.
„Люти чушки и дробим хляб със сиренце и малко олио. Това сме вечеряли. Сега нямам, стотинки, имам 40 лв. Как да изкарам до пенсията?!” сподели още възрастният човек.
Дядо Владимир се ядосва, че негови съседи, хванали се на въдицата на същите мошеници дни по-рано, но с 4000 лева, не го предупредили. Замълчали си от срам. Жертвите на фалшивите унгарци - поне четири засега, са само от Бургас, но от полицията предполагат, че двойката може да смени града.
Измамите в Копиловци
Преди месец кюстендилското село Копиловци бе подложено на истински телефонен терор. В нощта на 8 ноември почти всички жители на селото получават идентично обаждане – че техни близки са претърпели инцидент и за да не останат в ареста, трябва да се платят пари.
В клопката на измамниците пада баба Вера, която платила 1700 лв. „Баба Вера, платила 1700 лв. В 12:30 часа звъни телефона, аз вдигам слушалката, чу се рев. Каза ми в слушалката „Майче, направих катастрофа, убих дете, трябва да платим”, разказа възрастната жена.
Тя призна, че измамниците не са казали колко пари искат, а тя признала, че има само 1700 лв. – спестявани от пенсията и от 33 години.
По жалбата на баба Вера се работи, но сигналът е постъпил много късно, обясни говорителят на Областната дирекция на МВР Кюстендил Катя Табачка.
Тя съобщи, че за последната година са образувани 10 досъдебни производства, а предотвратените материални щети са за над 30 000 лв. Задържани са обаче главно куриерите.
„Все повече хора знаят, че не трябва да се поддават на такива искания за пари. Нашият съвет е незабавно да се обадят на 112. Районните инспектори на полицията са в селата, говорят с кметовете и продавачите на хляб, които да предупреждават, че институциите не събират пари на ръка, а само по банков път”, обясни говорителката на кюстендилската полиция.