Приемът в Националната специализирана болница по активно лечение на хематологични заболявания беше спрян заради положителна проба на медицинска сестра, която е тествана за коронавирус. Сградата е затворена за дезинфекция.
Целият екип на клиниката и контактните пациенти на медицинската сестра с COVID-19 ще бъдат изследвани. Приемът в лечебното заведение ще бъде възстановен отново в понеделник.
С антитела се оказа и директорът на най-голямата спешна болница у нас - "Пирогов". За bTV от там съобщиха, че в момента той се е самокарантинирал заради контакт със заразен.
Днес заради служител с коронавирус за дезинфекция затвори и Министерството на отбраната. От там съобщиха за bTV, че тестваните контактни до този момент не са дали положителен резултат.
През изминалите 24 часа е регистриран рекордно голям брой случаи на новозаразени – 132-ма. Така от началото на епидемията у нас заразените вече са 3674. Излекувани са още 61 души, а смъртните случаи през изминалото денонощие са шест.
Броят на новите случаи ще продължи да расте, ако огнищата не се ограничат навреме. Такова мнение изрази пред bTV проф. Николай Витанов, който изчислява хода на епидемията у нас.
„Вие си мислите, че е рекордът на рекордите. Има много стъпала нагоре. Бяхме на 90-110. Сега пробваме следващото нещо – 130-150. Прогноза в едно изречение - чака ни лято с тичане нагоре-надолу. Това е хаос. А да се контролира хаосът е много тънка работа“, каза проф. Николай Витанов, академик в БАН.
Според него ръстът в момента е втори пик. Разпространението на COVID-19 засега остава на огнищно ниво.
„Но клъстерите стават все по-големи. И в един момент, ако това продължи, ще се появи голям клъстер, която няма да може да бъде хванат“, на мнение е той.
Увеличаващите се огнища крият риск от дифузно разпространение, смята и акад. Богдан Петрунов. Той посочва още, че как ще изкараме вируса зависи и генетичния код на всеки от нас.
„Кръвна група А значително по-тежко прекарват заболяването, защото се нуждаят от повече кислород. Докато хората, които притежават кръвна група 0, се нуждаят от по-малко оксигенация“, обясни Петрунов.
Според него ръстът сега е резултат от рязкото отхлабване на мерките.